Ağır tip çelik kalıp sistemi, beton ve betonarme yapılar inşa edilirken projede olduğu gibi durmasını sağlayan en önemli ekipmanlardan birisidir. Bu malzemeler modüler olarak tasarımı yapılan kalıp sistemlerinin en hayati parçası olarak kabul edilir.

Çelik Kalıp Nedir?

Betonun mimari ve statik bakımdan istenen şekli almasını sağlayan ve beton yeteri kadar dayanıklı duruma gelinceye kadar ona destek olan yardımcı yapı malzemelerine çelik kalıp denir. Sac yüzeyli ve plywood yüzeyli olacak şekilde iki çeşit modüler çelik kalıp sistemi vardır. Modüler çelik kalıp sistemi bir kişinin rahatlıkla taşıyabileceği kadar hafif pano sistemidir. İstendiği takdirde paneller yardımı ile çelik kalıplar birbirlerine monte edilerek kullanılacak yere taşınır. Değişen ölçülere çok rahat adapte edilir. Bu nedenle maliyetleri düşüren, oldukça ekonomik bir sistemdir. Kurulumunun da gayet kolay olması nedeniyle oldukça fazla tercih edilir.

Çelik Kalıp Sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.aetgrup.com/celik-kalip-sistemleri-nedir-nerede-kullanilir adresini ziyaret edebilirsiniz.

Temel kalıbı da kolonlar da perde kalıbı da aynı malzemeyle meydana getirilebilir. Değişken montaj şekilleriyle perdeler için kolay çözüm oluşturur. Tüm mimari türlerine ve tasarımlarına uygulanabilen modern kalıp sistemleridir. Modüler çelik kalıp sistemi, inşaatlarda kullanılacak her yere vinçle taşımaya da uygun yapıdadır. Sistem, yukarı doğru yedek askerler yardımıyla tırmandırılır. Bu sayede yüksek perdeler vince ihtiyaç duyulmadan rahatlıkla dökülür. Örgülü askerler kullanılır ve kalıp üzerinde çalışma konsolu kullanmaya gerek kalmaz.

Ağır tip çelik kalıp sistemi yapılan bir inşaat alan ve yazısı vardır.

Ağır Tip Çelik Kalıp Sistemi Nedir?

Beton teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte yapı malzemeleri daha hassas ve detaylı yapılabilir. Bunun sonucunda da dökülen birim betonda kullanılan kalıp maliyetlerinin payı artar. Kalıp maliyetlerinin içindeki kalıp işçiliğinin payı kullanılan kalıp fiyatlarının neredeyse üç katıdır. Beton ve donatı maliyetlerinde fazla oynama yapılamayacağından kaba inşaat malzemeleri'nin maliyetlerindeki bir tasarruf, kalıp maliyetlerinin düşürülmesi ile mümkün olur. Bu nedenlerle kalıplanacak bölgenin boyutlarına göre şantiyede kalıplar üretilir. Kalaslar, tahtalar, dikmeler, çiviler ve bağlantı malzemeleriyle ile yapılan ve kalıp alındıktan sonra sökülen klasik kalıpların yerini yeni, dayanıklı ve ucuz kalıp sistemleri almaktadır.

Ağır tip çelik kalıp sistemi; köprü, baraj ve viyadük gibi yüksek beton basıncının olduğu yapıların inşasında kullanılan yüzeyi geniş panolardan oluşan çelik kalıp sistemidir. Kalıpların yüzeyi geniş olduğundan vinçle taşınmaları gerekir. Şantiyede harcanan zaman ve işçilikten tasarruf edilir. Ağır tip çelik kalıp sisteminde, ölçüleri büyük, yüzeyleri çelik ya da plywood olan paneller ve en küçük düzeyde bağlantı parçaları kullanılarak işgücü ve zamandan en yüksek seviyede tasarruf edilir.

Ağır tip çelik kalıp sistemlerinin büyük yapıların inşasında modüler kalıp sistemlerine göre avantajı, ölçüleri daha büyük pano kalıplar dizayn edilebilmesidir. Çok yüksek beton basıncına karşı koyan kalıp panoları sayesinde çok daha süratli beton dökümü yapılır. Böylelikle ağır tip çelik kalıp sistemi beton seviyesinin çok hızlı yükselmesini sağlayarak soğuk derz oluşumuna engel olur.

Ağır Tip Çelik Kalıp Sistemleri Nerede Kullanılır?

1.     Büyük betonarme elemanlara gerekli boyut ve şekli vermek, 

2.     Yeni beton ağırlıklarını, yüksek beton basınçlarını ve betonun dökülmesi esnasında ortaya çıkan ilave yükleri taşımak, 

3.     Beton dökümü sırasında ortaya çıkabilecek darbe ve titreşim etkilerine dayanmak.

Ağır Tip Çelik Kalıp Sistemi Özellikler Nelerdir?

Ağır tip çelik kalıp sistemi uygun ölçülerde, sızdırmaz ve temiz olmalıdır. Az parça ile montajı yapılabilmelidir. Çok fazla hareketli parçaya sahip ekipmanlar tavsiye edilmez. Ağır tip çelik kalıp sistemi, malzemelerini birleştiren bağlantı elemanları rahat takılabilmelidir. Dökülen betonun ağırlığından dolayı ortaya çıkan ağır yükleri şartnamelerde istenen güvenlik seviyesinde kaldırabilmelidir. Yüzeyi büyük olan kalıpların elemanlarının toplam ağırlıkları vincin kaldırabileceği kadar olmalıdır. Sökülürken kolay detaylarla çözülebilmelidir. İhtiyaç duyulan usta sayısı az olmalıdır. Ağır tip çelik kalıp sistemi, yapıdan ve projeden bağımsız olmalıdır. Yani başka yapılarda kullanılabilmelidir. Kalıp maliyetlerinde tasarruf sağlamalıdır. Ağır tip çelik kalıp fiyatları malzemenin türüne ve boyutlarıan göre değişiklik gösterir.

Konusunda uzman  kadromuz ile Kalıp Yağı, Kalıp Ayırıcı Yağlar ve Paspayı Türleri başta olmak üzere inşaat ve yapı malzemeleri konusunda www.aetgrup.com’a gönül rahatlığı ile güvenebilir, tercihleriniz arasına alabilirsiniz.