Baret modelleri arasında bulunur sarı baret ve sarı eldiven demirlerin yanında çalışan işçinin üzerinde.

Baret modelleri iş güvenliği ve sağlıklı çalışma koşulları için kişisel koruyucu ekipmanlar arasında yer alır. Özellikle inşaat sektöründe kaza anında yaralanmaları önlemek ya da en aza indirmek için kullanılan baretler baş bölgesini korur. Baret kişisel güvenliği sağlarken çeşitli renklerdeki baret modelleri çalışma sahasında personelin görevinin anlaşılmasına yardım eder. Ayrıca iş ve İşçi güvenliği için büyük öneme sahip olan baretlere bakarak kimin hangi işi yaptığı anlaşılabilir. Baret çeşitleri, hangi şartlarda kullanıldığı ile soruların cevaplarını öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Baret Nedir? Hangi Şartlarda Kullanılır?

Baret, endüstriyel ya da inşaat alanlarında kullanılan iş yerinde oluşabilecek düşme, darbe alma, elektrik çarpması gibi kazalara karşı baş bölgesini koruyan bir kask görevi yapar. Kullanım alanı oldukça geniş olan baret, inşaat sektöründe de yaygın şekilde kullanılır. Baret modelleri, çalışanı yukarıdan düşen nesnelere karşı korumanın yanında yağmur gibi hava şartlarına, elektrik çarpmasına ve UV ışınlarına karşı da koruyucudur. 


Baret modelleri iş güvenliği açısından diğer bölgeleri de koruyucu özellikler eklenebilir. Gürültüden korumak için kulaklık eklenebilir. Bunun yanında yüz koruyucu, kulak koruyucu ve gözlüklü baret modelleri bulunur. Bununla birlikte üzerine lamba takılan baretler de çeşitli iş sahalarında kullanılır. 
Tehlike içeren ve güvenlik önlemlerinin alınması gereken bazı sektörlerde baret, zorunlu olarak kullanılır. Bu sektörler; İnşaat, maden, şantiye, endüstri, tersane, demir-çelik sanayi olarak sıralanabilir. Kalıp ayırıcı yağlar kullanılmış kalıbı sökerken kafa bölgesine gelmemesi için kullanılan baret modelleri aynı zamanda hava koşullarına karşı koruyuculuğu nedeni ile dış mekân çalışanları için de kullanılması oldukça önemli ekipmanlar arasında yer alır.

İnşaat malzemeleri isimleri nelerdir yazımızı okumak isterseniz https://www.aetgrup.com/insaat-malzemeleri-isimleri-nelerdir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha Güvenli Bir Çalışma Ortamı Sunan Baret Çeşitleri

Baret çeşitleri renkleri farklı olsa da ortak noktası emniyeti sağlamaktır. Farklı renkler iş sahasında personelin görevini anlamaya yardım eder. Baret renkleri ve anlamları şöyledir:

Beyaz Baret:

Mimar, mühendis, teknik personel iş alanında beyaz baret kullanır. Yöneticiler ve ziyaretçiler de çalışma alanında beyaz baret takar.

Sarı Baret: 

Sarı renk baretleri işçiler tarafından kullanılır. İnşaat, maden, sanayi, alanında çalışan işçiler sarı renk baret kullanılır 

Mavi Baret: 

En az kullanılan Baret çeşididir. Bakımdan sorumlu ekip tarafından kullanılır.

Turuncu Baret: 

Ustabaşı ya da teknisyenler tarafından kullanılan baret çeşididir.

Yeşil Baret: 

Sağlık personeli tarafından kullanılan baret çeşididir.  Doktor hemşire acil müdahale ekibi gibi sağlık personeli müdahale ederken yeşil baret takar.

Kırmızı Baret: 

Yaygın şekilde kullanılmayan kırmızı baret, iş güvenliği, personeli savunma personeli ve kalite kontrol ekibinin kullandığı baret çeşididir.

Paspayı elemanları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz https://www.aetgrup.com/paspayi-elemanlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Baret modelleri arasından sarı baret bulunur belinde tamir aletleri olan işçinin elinde.

Baret Fiyatları Ne Kadardır?

Baret çalışma alanında iş ve işçi güvenliğini sağlayan en uygun ve ekonomik üründür. Birçok iş alanında kullanılması zorunlu tutulur. Baret modelleri ek özelliklerine göre fiyat çeşitliliği sağlayabilir. Standart plastik bir baretlere hesaplı fiyatlar ile ulaşılabilir. Baret fiyatları, ekipmanın üretiminde kullanılan malzemeye ve ek özelliklerine göre değişiklik gösterir. Havalandırma özelliği, UV ışınlarından koruma, Ter bandı, siperlik, kulak koruyucu, ayna, baş lambası gibi özellikler eklendikçe baret fiyatları artabilir.
Çalışma alanında işçi için en uygun baret modelleri belirlenerek, işi kolaylaştıran ve güvenliğini sağlayan baret tercih edilir. İş ve işçi güvenliği baret fiyatlarından önde tutularak uygun ekipman ile çalışılması gerekir. 

Çalışanların güvenliğini sağlamak için önemli malzemelerden biri olan baretler, teknik özellikleri ile farklı şekillerde üretilir ve kullanılır. Temel amacı çalışma sahasında ki personelin baş bölgesini darbe, düşme, çarpma gibi kazalardan korumak olan baretler, renkleri ile personelin görevini belirlemeye yardım eder. Klasik şekilde üretilen bir baret işçinin güvenliğini sağlarken ek özellik eklenen baret modelleri çalışma alanında konfor ve güvenlik sağlar. 
İnşaat ve yapı malzemeleri sektöründe tecrübeli çalışanlarımız ile sunduğumuz hizmetler için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle  https://www.aetgrup.com/iletisim sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.