Çelik kalıp sistemleri betonu, paspayı elemaları, perde, döşeme, kiriş gibi uygun formu alana kadar koruyan ve sık tercih edilen kalıp sistemlerinden biridir. İnşaat kalıp sistemleri betonun mimari açıdan şekil almasını sağlayan önemli bir yapı elemanıdır. İnşaat ile ilgili yapım süreçlerine göre farklı kalıp çeşitleri kullanılır ve çelik kalıp sistemleri de bunlardan bir tanesidir. Düzgün yüzey elde edilmesini sağlayan çelik kalıp sistemleri, kaliteli beton elde edilmesini de sağlar. Çelik kalıp nedir, avantajları nelerdir ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Çelik kapı sistemleri bulunur inşaat betonunun üstündeki sarı ve mavi demirlerin ve sarı elbiseli işçilerin olduğu binada

Perde paspayı elemanları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz https://www.aetgrup.com/perde-paspayi-elemanlari sayfamızda bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

Çelik Kalıp Nedir?

Çelik kalıp sistemleri inşaat sektöründe herhangi bir yapı için betonun şekil almasını sağlayan ve çelikten üretilen kalıplardır. Betonun, perde, kiriş, kolon, döşeme, çatı elemanı ve yüzeysel taşıyıcılar gibi çeşitli formları almasını sağlar. Çelik yüzeyler sayesinde düzgün betonlar elde edilir. Çelik kalıplar yüzeyleri 2-5 mm kalınlıkta olan levhalardan oluşur. Korozyondan korunması şartı sağlandığında ahşap yüzeylerden daha dayanıklıdır. 

Çelik kalıp, betonun miktara bağlı olarak ağırlığına dayanabilecek güçtedir. Bu nedenle betonda çatlama ve bükülme gibi sorunlara yol açmaz. Çelik kalıbın içindeki beton kalıba yapışmadığı için yüzeyinde bozulma olmaz. Çelik panelleri temizlemek oldukça kolaydır. Çelik kalıp kullanıldığında, beton hızlı bir şekilde form aldığı için iş süresi kısalır.  

İnşaatlarda sağladığı kolaylık için sıkça tercih edilen çelik kalıplar, sorunsuz ve dayanıklı ürün ortaya çıkarır. Kullanıldığı malzeme olan çelik dayanıklı olduğu için uzun ömürlüdür. Çeşitli mimari yapılar için kullanılabilir. Bu sebeplerle iş gücü ve zamandan tasarruf eden, uzun ömürlü olan çelik kalıp fiyatları maliyet olarak ekonomiktir.

Diğer ürünlerimiz hakkında bilgi alabilmek için https://www.aetgrup.com/ adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Modüler Çelik Kalıp Sistemleri

Modüler çelik kalıp sistemleri inşaatta pano şeklinde her ölçü için kullanmak için üretilir. Tek kişinin taşıyabileceği şekildeki kalıplardır. Değişken ölçülere uyum sağlayabilir. Bu sistemler, insan gücü ile monte edilebildiği gibi vinç yardımıyla büyük panolar halinde montaj yapılabilir. Modüler çelik kalıp sistemleri, zamandan tasarruf sağlarken iş gücünü azaltır. Her mimari tasarıma uygun şekilde kullanılabilir.

Çelik kapı sistemleri bulunur inşaat betonunun üstünde ki demirlerin ve 3 işçinin olduğu yerde

Modüler çelik kalıp sistemlerinin avantajları şöyle sıralanabilir:

• Aynı çelik kalıplar, farklı formlar için kullanılabilir.

• Çeşitli mimari tasarımlar için kullanıma uygundur.

• Çeliğin uzun ömürlü olması nedeniyle dayanıklı bir kalıptır.

• İnsan gücü ya da vinç ile taşınması mümkün olduğu için farklı projelere adapte edilebilir.

• Beton harcı çelik kalıba dökülürken ve döküldükten sonra oluşabilecek çarpma veya titreşimlere karşı dayanıklıdır.

• Betonda sıva işçiliğini en aza indirecek şekilde pürüzsüz yüzeyler elde edilir.

• Deforme olmuş panolar, kolaylıkla yenilenebilir özelliktedir.

• Az malzeme ile fazla üretim yapılabileceği için ekonomiktir.

• Taşıma ve depolama kolaylığı sağlar.

• İş gücü ve zamandan tasarruf edilir.

• Kalıp tırmandırma elemanları ile güvenli çalışma alanı sunar.

• Yüksek derecede emniyetli bir sistemdir.

Kaliteli beton nasıl yapılır adlı yazımıza https://www.aetgrup.com/kaliteli-beton-nasil-yapilir sayfamızı ziyeret ederek ulaşabilirsiniz.

Modüler çelik kalıp sistemlerinin avantajları göz önünde bulundurulduğunda çeşitli yapılarda kullanıma uygunluğu ile tercih edilen ekonomik kalıp sistemleridir. 

Kalıp sistemleri, inşaat sektöründe betonun yapı için uygun formu almasını sağlar. Kalıp sistemleri içinde dayanıklı yapısı, hızlı şekil alması, çabuk temizlenmesi, düzgün yüzeyler elde etmesi ile çelik kalıp sistemleri sık tercih edilir. Çelik kalıplar uzun ömürlü olmasının yanında çeşitli mimari yapılar için kullanılabilir. Modüler çelik kalıplar ise değişik ölçüler için insan gücü veya vinç ile taşınmaya monte etmeye uygun sistemlerdir. İnşaat alanında kolaylık sağlamasının yanında güvenli iş alanı oluşturur. Çelik kalıp sistemleri sağladığı avantajlar ile çeşitli yapılar için sık tercih edilen kalıp sistemleridir.

AET Grup İnşaat ürünleri hakkında daha fazla bilgi alabilmek için bizimle iletişim sağlayabilirsiniz.