Tanımı:

Gaz Beton Kalıp Yağı, özel katıklar ve kaliteli baz yağlar ile hazırlanmış, kalıpta bir yağlama filmi oluşturarak betonun kalıp yüzeye yapışmasına engel olan kalıp ayırıcı yağdır. Gaz beton prosesi için özel olarak formüle edilmiştir. Gaz beton kalıplarının yağlanmasında kullanılır.

Beton içerisinde oluşan hava kabarcığına engel olarak kalıbın beton yüzeyinden kolay ayrılmasını ve daha pürüzsüz, düzgün bir beton elde edilmesini sağlar. Gaz betonlar elde edilirken 190 °C ısı ve 12 atm. basınçlı otoklavlarda bekletilirler.

Gaz beton kalıp ayırıcı yağlar 190 °C ısı ve 12 atm. basınçlı otoklavda betonun kalıp yüzeyine yapışmasını engelleyecek şekilde üstün katıklar ve kaliteli baz yağlar kullanılarak geliştirilirler (Otoklav: bir kazan ile yüksek dayanımlı bir kapaktan meydana gelen özel cihaz)

Kullanım Alanları:

Gaz beton proseslerinde özellikle büyük ebatlı gaz beton kalıplarının yağlanması uygulamalarında kullanılır.

Gaz Beton Kalıp Yağı

Özellikleri ve Avantajları:

1.  Kalıp içinde ince bir film tabakası oluşturur ve betonun kalıba yapışmasını önler.

2.  Betonun kalıba yerleştirilmesini kolaylaştırmasıyla beraber oluşan hava kabarcıklarının dışarıya atılmasına kolaylık sağlar.

3.  Pürüzsüz ve düzgün yüzeyler elde edilmesini sağlar.

4.  Kalıpların tekrar kullanılabilmelerine olanak sağlar.

5.  Yüzeyde leke ve kir oluşumunu engeller.

6.  İşçiliği önemli ölçüde azaltır.

7.  Kalıp temizleme gereğini azaltır ya da ortadan kaldırır. Zaman tasarrufu sağlar.

8.  Kullanıma hazır olup, gaz beton kalıplara hızlı, basit ve kolay bir şekilde uygulanır.

9.  Kalıplarda pas ve korozyon sorununu ortadan kaldırır.

10. Beton harç ve kimyasallarının kalıp yüzeylerine yapışmadan üretim yapılmasını sağlar.

11. Beton yüzeyinde deformasyona engel olur.

12. Kalıbın kullanım ömrünü ve verimliliğini uzatır.

13. Ekonomiktir.

14. Üretim hızını arttırır.

15. Ekolojik ve çevrecidir.

Kullanımı:

Gaz Beton Kalıp Yağı her türlü hava durumunda fırça, rulo ile kalıp yüzeylerine sürülür ya da püskürtme (Sprey) yolu ile uygulanır. Taze yapılmış kalıp yüzeyler betonlamadan önce mutlaka su ile temasından ve yağmurdan korunmalıdır. Karışımı uygulama sırasında zaman zaman karıştırılması gerekir.

Koruyucu Tedbirler:

Gaz Beton Kalıp Yağı Kullanma talimatlarına riayet edildiği sürece, insan sağlığı için ciddi bir tehdit içermez. İş güvenliği ve kişisel sağlık tedbirlerinin uygulanması yeterlidir. Kalıp yağları ile temas halinde iken mutlaka koruyucu giysi, eldiven ve gözlük kullanılmalıdır. Uygulama sonrası giysi ve ekipmanlar mutlaka dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Gaz Beton Kalıp ayırıcı yağların göz, ağız ve cilt ile temasından kaçınılmalıdır. Temas durumunda temas eden yer mutlaka bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Göz ile teması durumunda göz sadece bol su ile yıkanılır. Yutulması durumunda kişi derhal istifra ettirilir ve hemen doktora başvurulmalıdır.

Kullanılan ürünün cins ve özelliğine göre gerekli emniyet tedbirleri mutlaka uygulanmalıdır. Kullanılmış ve atık yağlar doğaya ve çevreye zarar vermemesi için hiçbir şekilde atık su kanallarına ve toprağa dökülmemelidir. Gaz Beton Kalıp Yağı toplama noktasında biriktirilip, çevre yasalarına uygun şekilde imha edilmelidir.

Teknik Bilgi:

YOĞUNLUK 15 °C, GR/ML

 ASTM D 4052

 0,882

VİSKOZİTE 100 °C, cst

ASTM D 445

9,86

VİSKOZİTE 40°C, CST

 ASTM D 445

82,2  

VİSKOZİTE INDEX

ASTM D 2270

98

ALEVLENME NOKTASI, °C

ASTM D 92 

240

AKMA NOKTASI, °C 

ASTM D 97

-12

Kalıp ayırıcı yağ alırken ve tercih ederken lütfen bizimle aetgrup.com/iletisim adresimizden iletişime geçiniz.