İnşaat Malzemeleri İsimleri Nelerdir?

Sağlam bir yapı elde etmenin en önemli aşamalarından biri de malzeme seçimidir. Malzeme seçerken kaliteye dikkat edilmesi gerektiği kadar inşaat malzemesinin projeye uygunluğu da kontrol edilmelidir. Malzemeleri doğru tanımak ve yapıya uygunluğunu kontrol edebilmek için ihtiyacınız ekipmanların özelliklerini ve ne işe yaradıklarını bilmeniz önemlidir. Bu yazıda inşaat malzemeleri isimleri ve kullanılabileceği alanlar hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz.

İnşaatta Kullanılacak Malzeme Seçiminin Önemi

Bir inşaat projesinde kullanılacak olan inşaat malzemeleri listesi çoğunlukla yapının mimarı tarafından belirlense de mühendislerin ve kontrol mekanizmasında görev yapanların da inşaatta kullanılan malzemeler ile ilgili bilgi sahibi olması gerekir. İnşaatın sorunsuz bir şekilde zamanında tamamlanması ihtiyaç duyulan ekipmanlar, fiyat araştırması, kalite ve miktar belirlenmesi ile ortaya çıkar.

İnşaat malzemeleri seçerken yapı için belirlenen inşaat malzemeleri isimleri yanı sıra;

• Yapı malzemesinin güvenliği

• Zararlı unsurlar içermemesi

• Sakıncalı atık madde bulunmaması

• İş güvenliği riski bulunmaması

• Kaba yapı malzemelerinin malzeme güvenliği bilgi formu ile kontrol edilmesi

• Kaba yapı malzemesi yetkinliğinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı genel teknik şartnamesine uygun olması önemlidir. 

Bu hususlara dikkat ederek malzeme seçimi yapılması, malzemenin kalitesi, üreticisi, boyutu ve adedi gibi konuların hassas bir şekilde belirlenmesi gerekir. Yapının tasarımı aşamasında kullanılacak inşaat malzemelerinin tespiti, birim fiyat belirleme açısından da çok önemlidir.

Kaliteden ödün vermek kısa vadede kazanç sağlar gibi görünse de uzun vadede neden olabileceği riskler dikkate alındığında kaçınılması gereken bir durumdur. Doğru malzeme seçimi inşaatın her aşamasında önemlidir. İnşaat alanlarında kullanılan trend ürün ve malzemeler ile daha sağlam ve göze hitap eden yapılar ortaya çıkarmak mümkündür. Ayrıca kullanılan uygun malzeme ve makineler ile daha maliyet etkin sonuçlar elde edilebilir. Doğru seçimler sizi hedefimize belirlediğiniz sürede ulaşmanıza yardımcı olur. Bu nedenle inşaat alanlarında kullanılan malzemelerin kalitesi güvenli yaşam alanları inşası için çok önemlidir.

Kullanılacak ürün seçiminde kategorilendirilmiş bir listeden istifade etmek seçim yapacak birimlere kolaylık sağlar. AET Grup İnşaat ürün katalog linkinden ulaşabilirsiniz.

İnşaat malzemeleri isimleri insanın elinde bulunan sarı renkte baretin yanında ki eşyalardır.

İnşaatta Kullanılan Malzeme Özellikleri Nelerdir?

Başarılı bir yapı inşa etmek için sadece çok iyi bir mimari plan yeterli olmaz. Yapılacak her faaliyet için kullanılması gereken malzemenin doğru seçimi de güvenli ve başarılı bir yapı için oldukça önemlidir. Bu nedenle karar verici personel tarafından inşaat malzemeleri isimleri bilinmeli ve malzeme özellikleri iyi tanınmalıdır. 

Yapı için en uygun malzemeyi seçme sürecinde, söz konusu ekipmanın hangi amaçla kullanılacağı, dayanıklılığı, estetik görünüşü ve maliyeti önemli hususlardır. İnşaatta kullanılan malzemelerin seçimi sırasında aşağıdaki özellikler titizlikle araştırılmalı ve değerlendirilmelidir. 

Malzemenin Dayanıklılığı

İnşaat malzemesinin kendisinden beklenen fonksiyonları yerine getirebilmesi için kullanım süresince dış etkilere karşı dayanıklı olması gerekir.

Malzemenin Görünüşü

İnşaat malzemelerinde öncelikle fonksiyonelliğe bakılsa da yapının çevre ile uyum sağlaması ve estetik bütünlük içinde olması önemlidir. Bu nedenle kullanılacak malzemenin görünüşü, inşaat malzemelerinin özellikleri arasına dahil edilmelidir. 

Yapının Kullanım Süresi

Dayanıklı ve servis ömrü uzun bir yapıyı; iyi bir proje ve kaliteli bir işçilik ile sağlamak tek başına mümkün değildir. Yapı için seçilen malzemenin kalitesi, uygun şekilde kullanılması ve bakımının yapılması yapının ömrünü uzatan özellikler arasında yer alır.

Malzemenin Maliyeti

İnşaat için seçilen malzemeler yapı için ayrılan bütçeyi olumsuz etkilemeyecek şekilde olmalı ve inşaat için en optimal malzeme seçimi sağlanmalıdır. Burada kalite ve fiyat dengesi korunmalıdır. Ucuz olduğu için tercih edilecek malzemelerin fiyatları düşük olsa da oluşturabileceği felaketler dikkate alındığında kaçınılması gereken bir durum olarak karşımıza çıkar.

İnşaat malzemeleri isimleri konusunda daha detaylı bilgi almak için www.aetgrup.com adresimizden bilgi alabilirsiniz.

İnşaatta Kullanılan Malzeme Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

İnşaat sektörü, bu alanda kullanılan malzeme çeşitliliği bakımından oldukça geniş bir sektördür. Yapım sürecinde tercih edilen malzemeler; kalıp malzemelerinden, korkuluklara, güvenlik sağlayan ürünlerden profillere kadar geniş bir alanda gruplandırılabilir. 

İnşaatta kullanılan malzeme çeşitlerini ve inşaat malzemeleri isimleri şöyle sıralanabilir:

Kaba İnşaat Malzemeleri: 

Kireç, kum, çakıl, çimento, hazır beton, inşaat demiri, çelik, tuğla.

İnce İnşaat Malzemeleri: 

Sıva ve harç, duvar kaplaması, boya, cam, doğal ve suni taşlar, doğrama, ahşap malzeme, süpürgelik, alçıpan, duvar levhaları.

Kalıp Malzemeleri: 

Plywood, çelik kalıp, hazır kalıp, kolon kalıpları, kontraplak, ahşap kiriş.

Kalıp Ayırıcı Yağlar: 

Tünel kalıp yağları, plywood kalıp yağı, konsantre kalıp yağı gibi kalıp ayırıcı yağlar.

Paspayı Elemanları: 

Perde paspayı, döşeme perde paspayı, çember tipi paspayı, beton paspayı, döşeme paspayı, fore kazık paspayı gibi paspayı elemanları.

Perde paspayı elemanları ile ilgili yazımızı okumak isterseniz https://www.aetgrup.com/perde-paspayi-elemanlari linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

Yalıtım Malzemeleri: 

Strafor, eps, xps, membran, havalandırma bacası, sürme izolasyon.

Kimyasal Malzemeler: 

Derz dolgu, beton katkıları, seramik yapıştırıcı, köpükler, tamir harcı, mastik, şap katkıları.

Platform ve Korkuluklar: 

Cephe iskelesi, demirci iskelesi, kalıpçı platformu, iş sağlığı ve güvenliği korkulukları.

inşaat malzemeleri isimleri listesi şantiye alanında ki kumlar toprak ve sarı kepçe ile doludur.

Profil ve Levhalar: 

Kutu profil, dikdörtgen profil, çelik boru profil, paslanmaz çelik saç, galvanizli saç, elektrot, kesme taşı.

Dış Cephe Malzemeleri: 

Kompozit panel, menfez, pvc cephe, doğal taş cephe, mantolama, doğrama.

Çatı Malzemeleri: 

Kiremit, oluk ve dereler, kenetli çatılar.

Metal ve Cam Malzemeler: 

Korkuluk, küpeşte, duba, tekmelik, cam bölücü.

Altyapı Malzemeleri: 

Beton boru, polietilen boru.

Peyzaj Malzemeleri: 

Çeşitli taşlar, kum, bazalt, saksı, çiçeklik.

İnşaat Makine Ekipmanları: 

Demir kesme ve bükme makineleri, taşlama makinesi, kaynak makinesi, kırıcı delici matkap, beton vibratörü.

İş Makineleri: 

Taşıyıcı kamyon, kazıyıcılar, yükleyiciler, yol makineleri, silindir, dozer.

İş Güvenliği Malzemeleri: 

İş güvenlik ağı, bant ve filtreler, işaret levhaları, reflektörler, ayakkabı, baret, kemer, eldiven, gözlük, yelek, mont, gözlük, kulak tıkacı.

Şantiye Malzemeleri: 

Şantiye yatakları, şantiye ranzaları, şantiye yatak ekipmanları.

Diğer Ürünler: 

Hırdavat malzemeleri, kesme, delme, parlatma amaçlı kullanılan matkap vb. el aletleri.

Güncel İnşaat Malzeme Fiyatları Nasıldır?

Bir yapı proje aşamasında iken malzeme ve işçilik tutarları yapının maliyetini belirlemek için önemlidir. İnşaat malzeme parametreleri güncel tutarlarda girilmesi, malzeme tutarlarını doğru hesaplamak, dolayısı ile yapının tutarını güncellemek için önemlidir. Firmalar satış rakamları belirlenmeden önce maliyet tutarlarını hesaplamak ve güncel tutmak durumundadır.

İnşaat malzeme fiyatları güncel tarih ve bölgeye göre değişiklik gösterir. Ayrıca kullanılan malzemelerin çok çeşitli ve kapsamlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, her kalem için ayrı fiyat çalışması yapılmalıdır. En çok aranan inşaat malzemeleri ise hazır beton fiyatlarının yanı sıra, çimento, kireç, alçı, tuğla, yalıtım ve dekoratif malzemelere yöneliktir. Bu kapsamda her yıl olduğu gibi inşaat malzeme fiyatları 2021 yılından sonra da değişiklik gösterecektir. Güncel inşaat malzeme fiyatları ise aynı şekilde marka, malzeme ve bölge gibi sebeplere bağlı olarak farklılık gösterir. 

İnşaat malzemeleri için yapılan her harcama yapının ömrü, enerji tasarrufu, tamir masrafı gibi konularda olumlu olarak geri dönüş yapar. Siz de kaliteli inşaat malzemeleri satın almak istiyorsanız hemen AET Grup ile iletişim kurabilirsiniz.