İş Güvenliği Ekipmanları Neden Önemlidir?

İş güvenliği, çalışanların ve çalışanların güvenliğinden sorumlu işverenler için son derece önemlidir. Ve şirketler artık çalışanlarının iyi korunmasını ve görevdeyken tüm iş güvenliği ekipmanlarına sahip olmasını sağlamak için ekstra çaba harcıyor.

Aşağıda çalışanların karşılaşabileceği tehlikeler sıralanmıştır:

1.     Aşınmış kablolar, dökülmeler, açığa çıkan hareketli parçalar ve hatta sürekli yüksek gürültü nedeniyle fiziksel tehlikeler vardır.
2.     Çalışanlar sıvı, gaz veya katı gibi kimyasal maddelere maruz kalırlar. Benzin, yanıcı maddeler, karbon monoksit, duman ve çözücüler işyerinde sık karşılaşılan kimyasal tehlikelerdir.
3.     Ayrıca kan, bakteri ve hayvan dışkısı gibi organik tehlikelere eğilimlidirler.
4.     Ergonomik tehlikeler, çok fazla zorlanmaya neden olan bir konumda çalışırlarsa ortaya çıkar. Bu, sık sık kaldırma veya zayıf aydınlatma koşullarında çalışma gerektiren işleri içerir.

Her işyeri veya şirket, çalışanlarına potansiyel tehlikelerden korunmaları için eğitim vermektedir. Çoğu şirketin güvenlikle ilgili politikaları da vardır ve kazaları önlemek için bir takım yönetmelik oluşturulur.

Bununla birlikte, tüm bu önlemlerin alınmasına rağmen, işyeri kazaları hala çok yaygındır ve her yıl binlerce vaka meydana gelmektedir. Neyse ki, kullanılan iş güvenliği ekipmanları kazaları ve yaralanmaları büyük bir oranda azaltmaktadır.

Eldiven, koruyucu gözlük, koşum takımı, kulak tıkacı, koruyucu giysi ve yüz maskeleri her sektördeki işçilerin kullanması gereken en önemli iş güvenliği ekipmanlarıdır. 

Bunlarla birlikte diğer iş güvenliği ekipmanlarından bazıları aşağıdadır:

Koruyucu giysi: Özellikle otomobil endüstrisinde çalışanların mecburen kullandığı gibi, inşaat işçileri, kimyagerler veya potansiyel tehlikelere maruz bırakan diğer sektörler de koruyucu giysi/mont giymeleri kaçınılmazdır.

Emniyet Kemeri: Daha çok inşaat sektöründe kullanılır ve merdivenlere tırmanma durumlarında düşmelere karşı koruma sağlar.

Maske: İşyerinde zararlı kimyasallara maruz kalma durumlarında solunan havayı temizleyecek solunum cihazlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Eldivenler: Kimyasallarla çalışırken koruma sağlar. Diğer taraftan inşaat sektöründeki işçiler ellerini korumak için mutlaka kullanmalıdır. Eldivenlerin malzemesi endüstriden endüstriye değişmektedir. Kimya endüstrisinde çalışanlar lastik eldiven ve inşaat alanındakiler aşınmalara karşı koruyacak metal eldivenler kullanmalıdır.

Kulaklık: İnşaat işçilerinin günlük olarak yüksek gürültüye maruz kaldıkları için kullanmaları gereken diğer bir iş güvenliği ekipmanıdır. Bu çoğu işçiler tarafından göz ardı edilmektedir fakat çok önemli bir konudur. Kulaklık kullanmamanın anlık zararı görülmez iken zamanla duyma yetisi yıkıma uğrar.

Koruyucu gözlükler: Gözlerinizi enkazdan veya bulaşıcı maddelerden koruyacaktır. Güvenlik gözlükleri çeşitli boyut ve şekillerde bulunmaktadır. Çalıştığınız ortamın türüne veya maruz kaldığınız tehlikelere bağlı olarak gözlük, yüz siperi vb. çeşitleri vardır. Güvenlik gözlükleri alırken, takarken iyi veya net bir görüş elde ettiğinizi ve mükemmel bir uyum olduğunu her defasında test etmelisiniz.

İş Güvenliği Ekipmanları, iş güvenliği ürünleri, iş güvenliği malzemeleri ankara istanbul izmir

Yüksekte Çalışma için İş Güvenliği Ekipmanları Seçmenin Yolu

İş güvenliği ekipmanları yüksekte çalışanların kazalarını azaltmak veya ortadan kaldırmak için gereklidir. Kaliteli güvenlik ekipmanlarına duyulan ihtiyaç, inşaat işleri ve hatta spor tutkunları gibi birçok endüstride çalışan insanlar için çok önemlidir. İnşaat alanları hızla büyüyor ve çalışma sahalarında birçok kaza meydana geliyor.

Kaliteli iş güvenliği ekipmanları kullanarak belli miktar para harcamak insanlar için belirli bir külfet olsa da güvende olmak her şeye değer. Hem çalışanlar hem de yöneticiler iş güvenliği için mevcut tüm güvenlik ekipmanlarından edinmek ve durumsal farkındalığı yüksek olmalıdır.

İki ana tip düşmeyi engelleme veya önleme sistemleri vardır. Bunlardan birincisi; çalışanın emniyet kemeri, baret ve eldiven gibi koruyucu giysiler giymesidir. Emniyet kemeri kişiye bağlıdır ve emniyetli noktalara veya emniyet hatlarına sabitlenir. Bu esas olarak bir insanın düşmesini engellemek ve onların yere çarpmasını önlemek içindir.

İkinci sistem ise; şantiyeyi korkuluklar, bariyerler, iskele ve çatı kenarı koruması ile sabitlemektir. Buradaki amaç düşmenin meydana gelmesini engellemektir. Bu yüzden işçinin uyumuna ihtiyaç duyulmaz ve pasif korumadır.

Tüm iş güvenli ekipmanları ve malzemeleri için aetgrup.com/iletisim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu tür pasif koruma, işyeri düzenlemeleri tarafından zorunlu kılınmıştır ve tüm dünyada sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Tüm alan olası tüm kazalardan düzgün bir şekilde korunuyorsa, hiç kimse işyerinde her zaman diken üstünde olmak zorunda değildir. Düzgün eğitim ve iş güvenliği ekipman kullanımını bilmeleri, işçiler arasındaki farkındalık için gerçekten önemlidir.

İşçiler, işe başlamadan önce bu koruyucu elbiselerini giyme konusunda bilgilendirilmeli ve eğitime tabi tutulmalıdır. Bu eğitimin içeriğinde işin yapılması gereken yükseklik ve işçinin giymesi gereken koruyucu giysiler gibi hususlar vardır. Alet ve ekipmanların düşmesini ve aşağıdaki diğer çalışanlara zarar vermesini önlemeye yönelik genel talimatlar da zorunludur.

İş Güvenliği Ekipmanları, iş güvenliği ürünleri, iş güvenliği malzemeleri ankara istanbul izmir

Farklı yükseklik çalışanları endüstrileri için ayrı ayrı kitler mevcuttur. Çatı kaplama kitleri, inşaat işçileri kiti gibi kitler kolay tanımlama için kullanılabilir, uygun üzengi demirleri ve yüksekliği ayarlamak için halatlar işçilerin kullanmak zorunda oldukları yüksekliğe bağlı olarak ayarlanmalıdır.

Ekipmanı ve kişisel koruyucu teçhizatı tutmak için ayakları, elleri ve keseleri sabitlemek için ayarlanabilir kayışları vardır. Düşmüş bir bireyi güvenli bir şekilde kurtarmak için yüksekte çalışma ekipmanı da mevcuttur.

Tüm bu sistemler dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Gökdelenlerin ve eğlence endüstrisinin yükselişiyle birlikte, yüksekte çalışma iş güvenliği ekipmanı kullanan herkesin; ihtiyaç duydukları ekipmanın ve düşmelerini nasıl önleyeceklerinin farkında olması gerekir.

Çalışma alanındaki tüm insanlara; düşme gibi acil durumda karşılaşıldığında ne yapılması gerektiği konusunda kurtarma ve ilk yardım eğitimi verilmelidir. 

İş güvenliği ekipmanları, kalıp ayırıcı yağlar https://www.aetgrup.com/kalip-ayirici-yag ve diğer ürünler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.