İş makineleri inşaat alanları, yol yapımı, tarım bahçe işleri gibi pek çok alanda ihtiyaç duyulan zaman ve performans olarak avantaj sağlayan büyük araçlardır. Teknolojik gelişmelere uyum sağlama süreci iş makinelerinin de gelişmesine imkân tanır. Makineleşmenin gün geçtikçe arttığı günümüzde iş makineleri da insan gücüne olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltmaktadır. Kullanıldığı alana göre birden fazla çeşidi olan iş makineleri nedir ve çeşitleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizler için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

İş Makineleri Çeşitleri Nelerdir?

İnşaat makineleri, inşaat tarım ve sanayi gibi hayatın birçok alanında kolaylık sağlayan, farklı işlevler için kullanılmak üzere geliştirilmiş motorlu araçlardır. Farklı parametreler kullanılarak kullanım amacına, işlevine, alanına, büyüklüğüne ve çalışma tipine göre iş makinalarını sınıflandırmak mümkündür. İş makineleri çeşitleri, ağır iş makineleri, endüstriyel makineler, yol ve asfalt makineleri olmak üzere 3 kısımda incelenebilir.

-Ağır İş Makineleri

Makinelerinin tamamı hareketli olan ve nakliye hizmeti gerektirmeyen bu iş makinaları çeşitleri dizel motor ile çalışır. Bu gruptaki araçlar:

Ekskavatör:

Kazıcı olarak adlandırılabilen bu makineler şantiye, inşaat, yol yapımı, yıkım, kar küreme ve taraklama işlemlerinde kullanılır.

Yükleyici:

İnşaat atıklarını taşımak amaçlı kullanılan araçtır.

Dozer: 

İnşaat ve yol çalışmalarında kum gibi maddeleri itmeye yarayan motorlu araçtır.

Greyder: 

Toprak düzleştirmek için kullanılır.

Beko Loder: 

Arka tarafında bulunan kepçe ile kazma, ön tarafında bulunan kova ile yükleme işlemlerini yapmaya yarayan araçtır.

Kule Vinç: 

Yüksek yapılarda kaldırma amaçlı kullanılan ağır iş makineleridir.

-Endüstriyel İş Makineleri

Bu gruptaki makineler çoğunlukla akülüdür. Bir kısmının ise hareket kabiliyeti olmadığı için nakliye ihtiyacı vardır. Endüstriyel iş makinaları listesi şöyledir: 

Forklift: 

Depolarda yaygın olarak kullanılan bu cihaz malzemenin belli bir yüksekliğe kaldırılması, istiflenmesi ve kısa mesafede taşınması amacıyla kullanılır.

Platform: 

Yüksek konumlara ulaşmayı sağlayan araçtır.

Jeneratör: 

Elektrik kesintisi sırasında meydana gelecek olan aksamaları önlemek amacıyla kimyasal enerjiyi elektriğe dönüştüren makinedir. Özellikle elektrik kesintilerinin neden olabileceği gecikme ve bekleme sürelerini azaltacağı gibi elektrik olmayan alanlarda gün

batımından sonra da çalışılabilmesine olanak sağlar.

Işık Kulesi: 

Büyük alanlarda ve organizasyonlarda aydınlatma amacıyla kullanılır. Vardiyalı ve kesintisiz iş yapılması gerektiğinde inşaat alanlarının vazgeçilmez iş makinaları olarak karşımıza çıkar.

-Yol-Asfalt Makineleri

Daha çok yol çalışmalarında kullanılan bu makineler hareket kabiliyeti olan araçlardır. Bu gruptaki iş makineleri listesi şöyledir:

Finişer: 

Belirlenen bölgelere toprak, çakıl, asfalt ve kum gibi malzemeleri sermek için kullanılan makinedir.

Freze: 

Asfalt tabakayı sökmek ve yüklemek için kullanılan araçtır.

Yol Silindiri: 

Asfalt, kum, toprak gibi yola serilen malzemeyi sıkıştırma işlemini yapan makinedir.

Daha farklı konularda detaylı bilgi alabilmek için https://www.aetgrup.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

İş Makineleri ile İlgili Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş makinaları kiralama ya da satın alma yolu ile kullanılabilen araçlardır. Ayrıca kiralama ya da satın alma işleminden önce ihtiyaç duyulan makine tespit edilmeli makinenin özellikleri iyice incelenmelidir. Bu kapsamda gerektiğinde ekspertiz hizmetine de başvurulabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kiralama ya da satın alma yollarından hangisi tercih edilirse edilsin bu makinelerin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılmasıdır. Ayrıca iş planının doğru yapılması kiralama ve nakliye masraflarını azaltacaktır.

İş makinaları sadece bu makinaları kullanmak için gereken özel ehliyete sahip olanlar tarafından kullanılabilir. Bu konuda taviz vermeden sadece ehliyete sahip kişilerin kullanmasına olanak sağlamak iş sahasındaki güvenliği sağlamak için önemlidir. Böylece çeşitli iş kazalarının önüne geçmek mümkün olabilir. Ehil ve ehliyetli personel kullanmak aynı işin daha doğru ve hızlı yapılmasını sağlar.

İş Makineleri Fiyatları Nasıldır?

İş makineleri, kullanım amacı ve çeşidi olarak farklı türlerde olduğu için fiyatlar büyük aralıklarda değişiklik gösterebilir. Aynı tür araçlar için geçerli tek fiyat yoktur. Genel olarak iş makinesi fiyatını piyasa belirler.

İş makineleri fiyatları birden çok faktörden etkilenir. Ekipmanının türü, durumu, parça sayısı ve kurulumun karmaşıklığı bu faktörlerden bir kaçıdır. Makinenin sıfır ya da ikinci el olması da fiyatlar arasındaki farkın en temel sebebidir.

Yeni bir makine satın alırken fiyat-performans oranı göz önünde bulundurulmalı ve fiyat araştırması yapılmalıdır. İş makinesinin durumu ve garantisi hakkında yeterli bilgi sahibi olmak ve emin olduktan sonra makineyi satın almak gerekir. 

İş makinesi edinmek için genel fiyat tablosundan çok kullanılacak alana uygun makinenin fiyatı, özelde satıcıya sorma yolu ile öğrenilebilir. Ayrıca çevrimiçi ortamlarda bu araçların satışı ve fiyatlarına yönelik çok fazla sayfa bulunmaktadır. Bu sayfalar kontrol edilerek alınacak iş makineleri fiyatları nasıldır sorusunun yanıtını bulmak çok kolaydır.

İş makinaları fiyatlarını etkileyen diğer husus, makinenin ekonomik ömrünü göz önünde bulundurmadan uzun süre kullanmaya çalışmaktır. Servis ihmali gibi nedenlerle inşaat makina grupları kullanım maliyeti artmakla birlikte insan ve çevre sağlığı da olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle makine ömrüne, bakım ve servis koşullarına dikkat etmek iş makinesi fiyatlarını etkileyen bir husustur. 

Günümüz koşullarında yüksek binalar ve büyük yapılar yapmak için çeşitli büyüklüklerde inşaat makineleri kullanılmaktadır. Bu makineler yapılacak iş, iş alanı ve inşaat koşullarına göre farklılık gösterir. Yüksek bina yapımı, yol, köprü, metro yapımı gibi inşaat alanlarının yanı sıra tarım, yol ve asfalt işlerinde de çeşitli inşaat araçları tercih edilir. İnşaat makineleri ehliyetine sahip kişiler tarafından kullanılan bu araçların periyodik bakımlarının düzenli yapılması kullanım ömrü ve güvenlik için önemlidir. 
Yapı ve inşaat malzemeleri ile ilgili ihtiyaçlarınız için hemen AET Grup ile iletişim kurabilirsiniz.

İnşaat makineleri ile ilgili yazımıza göz atmak isterseniz https://www.aetgrup.com/insaat-makineleri-gruplari linkinden ulaşabilirsiniz.