işçi botları

İşyerinde Bot Giymenin Çok Önemli 5 Nedeni

İşçi botları, çok göz alıcı ve hafif ayakkabılar değildir. Fakat işçi botları sadece ayaklarınız için değil, genel sağlığınız için de birçok fayda sağlar ve hatta işyerindeki verimliliğinizi bile etkileyebilirler. Bot giymenin nedenleri:

1. Ayakları Korur: Delinmelere, kaymalara ve yanıklara karşı koruma sağlar. İş yerinizde karşılaşabileceğiniz tehlikelere karşı dayanıklı malzemelerden yapılır.

2. Destek Sunar: Botlar genellikle ağırdır, ancak uygun duruşu destekleme konusunda çok iyidir. İşçiler genellikle uzun süre ayakta durmaları gerektiğinden, bu tür ayakkabılar ayaklarının düzgün bir şekilde desteklenmesine yardımcı olabilir. İşle ilgili kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarına karşı sizi korur ve yorgunluğu azalttığı için işinizi daha hızlı ve daha iyi yapabilirsiniz.

3. Aşırı Hava Değişikliklerine Karşı Koruma Sağlar: Aşırı hava koşulları birçok sağlık sorununa neden olabilir. Örneğin yoğun bir düşük sıcaklık, ayaklarınızdaki kan dolaşımını azaltabilir ve vücudunuzda bölgesel sinir hasarına veya o bölgenin ölümüne neden olabilir. Vücudunuzda morarmalar görebilirsiniz. İş botlarının yalıtımına dikkat edin, tercihinizi doğru yönde yapın.

4. İşverenlerin Davalık Olmasını Engeller: İşveren işçilerin emniyetinden sorumludur. Bu sorumluluğunu yerine getirmezse davalık olma ihtimali vardır. Bu ihtimali göz ardı etmemek gerekir. Basit gibi görünse de, uyulmayan işçi botları ile çalışma prensibi sonucu kötü tecrübeler yaşanmasına yol açabilir. İşveren bu kadar basit bir nedenden dolayı davalık olmak istemez.

5. İşçilerin İşine Devam Etmesini Sağlar: İş güvenliği ve sağlığı kanunu kapsamında sadece işverenler değil işçiler de sorumludur. Dolayısıyla güvenlik maksadıyla uyması gereken kurallara vardır. Bot giymek de iş güvenliği kapsamında düşününce zorunludur. Ayrıca yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek, işçiler için istihdamının devam etmesini sağlar.