AET-Kalip-Yaglayici-Sprey

Kalıp yağlayıcı sprey, bakım atölyeleri, araç servisleri hatta bireysel kullanımlar için oldukça uygun bir ürünlerdir. Ayrıca kalıp basım merkezlerinde kalıp ayırıcı da olarak kullanılır. Kalıp yağlayıcı sprey çeşitleri ile parçaları yağlamak, sürtünmeyi azaltmak, üzerindeki lekeleri temizlemek ve statik elektrik üretilmesini engellemek için kullanılır. Soğuk hava koşullarında kapı lastiklerinin çatlamasını ve kapıların donup yapışmasını da önleme amacıyla kullanılır.

AET GRUP olarak en iyi kalıp ayırıcı yağları ve paspayı elemanları çeşitlerini sizlere sunaktan gurur duyuyoruz.

Kalıp Yağlayıcı Sprey Nedir?

Kalıp ayırıcı ve yağlayıcı spreylerin maliyeti ucuz ve kolay bulunabilir olmasından dolayı birçok üretim yapan fabrikalarda, evlerde, iş yerlerinde bile sıklıkla rastlayabileceğiniz bir malzemedir. Otomotiv sektöründe ise araç kaputu lastiklerinin, radyatör borularının, emniyet kemeri demirlerinin ve koltuk raylarının yağlanması gibi birçok işte kalıp yağlayıcı sprey kullanılır. Uygulanan zemine hızlı etki eder. Korozyona neden olmaz. Kolay uygulanır.

Kalıp yağlayıcı ve ayırıcı spreyler yanıcı değildir. Polietilen, polipropilen, akrilik, poliüretan, doğal kauçuk, nitril, neopren, flurosilikon polimer ve bunun gibi ürünlerin kalıplarında ayırıcı amacıyla bu ürünler kullanılır. Genellikle basım sonrası boyamaya götürülecek parçalara ait kalıplarda kullanılır. Yapışmayan ve tutma yapmayan çok ince bir film tabakası meydana getirir ve sürtünmeyi azaltır. Sıcak ortamlarda yapılan kalıp işlerinde plastik ve lastik gibi sıcağa dayanıksız malzemelerin yapışmasını önler.

Kalıp Yağlayıcı Spreyler Özellikleri

• Leke bırakmaz. 

• Uygulanan malzemelerin görüntüsünü güzelleştirir.

• Montaj yardımcısı olarak görev alır.

• İçeriğinde klorlu solvent bulundurmaz.

• Şişirme kalıpları, kapılar, plastik dişliler, sürgülü ahşap yüzeyler ve pencerelerde kullanılabilir.

• Yüksek oranda aktif madde içerdiğinden etkili sonuç verir.

Diğer ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.aetgrup.com/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

Kalıp Ayırıcı Sprey Nasıl Kullanılır?

Otomotiv, tekne, rüzgâr türbinleri gibi sektörlerde uygulanacak olan kalıp ayırıcı sprey mükemmel bir anti statik elemanı olarak görev alır ve olası sürtünmelerden doğacak olan hataları neredeyse yok eder. Plastik enjeksiyon makinelerde basım yapılan yere basım işlemi gerçekleşmeden ayırıcı sprey sıkılmalıdır. Sprey sıkılmadan önce zeminin temiz olduğundan emin olunmalıdır. 

Kalıp yağlayıcı ve ayırıcı spreyin uygulanması 3 aşamada kolay bir şekilde tamamlanır. Öncelikle ayırıcı sprey sıkılmasına karar verilen zemin olası toz parçacıklarına karşı temizlenmelidir. Bu temizleme işleminin yapılmasının sebebi astarın uygulanacak olan zemine sağlam bir şekilde tutunmasını sağlar. Sağlam bir şekilde tutunacak olan astar kalıp ayırıcı sprey 'e yardımcı olup tüm işlemler bittikten sonra çıkan ürün daha parlak bir görüntüye sahip olur.

Temizleme işlemi bittikten sonra astar kalıba yavaş ve bastırmadan uygulanmalıdır. 1 dakika beklendikten sonra kuru bir bez ile üzerinden geçilir. Daha sonra 15 dakika boyunca kürlenmeye bırakılır. Kürlenme işlemini bitiren astarın üzerine bir kat daha astar sürüldükten sonra tekrar 1 dakika boyunca beklenir ve kuru bir bez yardımı ile tekrar üzerinden geçilir. 15 dakika daha kürlenme işlemi için beklenildikten sonra kuru bir bez ile uygulanan parçanın kaygan olup olmadığı kontrol edilir.

Son adım olan kalıp ayırıcı sprey, uygulanmak istenen parçanın her bir yerine eşit bir şekilde yayıldığından emin olunur. 1 dakika bekledikten sonra kuru bir bez yardımı ile üzeri silinir. 15 dakikalık kürlenme işleminden sonra ikinci kat kalıp ayırıcı sprey uygulanır. Bu adımlar ilk kez ayırıcı sprey kullanılan zeminler için geçerlidir. Eğer uygulama yapılacak olan zemin daha önce ayırıcı spreye maruz kaldıysa astar işlemleri es geçilip sadece ayırıcı sprey işlemi uygulanır.

Uygulanan zeminin üzerine ayırıcı sprey sıkıldıktan sonra hava kabarcıkları oluşmaması için döküm yapmadan önce itici gazın yüzeyden tamamen ayrılmasını beklemeyi ihmal etmeyin. Bu işlem yaklaşık 10-15 dakika sürebilir. Otomobillerinizde kullandığınız kalıp ayırıcı sprey sıktıktan sonra camları veya klimayı açık bırakmayı unutmayın.

Çok fazla talep edilen ve geniş bir kullanım alanı olan kalıp yağlayıcı sprey ve kalıp ayırıcı sprey hakkında detaylı bilgi almak için hemen AET GRUP ile iletişim kurabilirsiniz.