Konsantre Kalıp Yağı

Konsantre Kalıp Yağı

Tanımı:

Konsantre kalıp yağı, yeni dökülecek betonun yüzeyi ile kalıp arasında meydana gelebilecek yapışmalara engel olarak, kalıbın betondan daha kolay bir şekilde ayrılmasını sağlayan, özel emülgatör ve madeni yağ karışımı olan kalıp ayırıcı yağ konsantresidir. Bu yağ pürüzsüz, düzgün yüzeyli beton elde edilmesini sağlar. Ayrıca su ile seyreltilerek de kullanılabilir.

Kullanım Alanları:

1.    Emici kalıp yüzeylerinde, özellikle ahşap kalıp uygulamalarında.

2.    Çelik, plâstik ve plywood kalıp uygulamalarında.

3.    Kalıp verimliliği ve ömrünün arttırılması istenen uygulamalarda.

4.    Kalıp işçiliğinin hızlandırılması ve maliyetinin düşürülmesi istenen uygulamalarda kullanılır.

Özellikleri:

1.    Kalıbın, hızlı, temiz ve kolay bir şekilde ayrılmasını sağlar.

2.    Kalıbın kullanım ömrünü arttırır.

3.    Daha pürüzsüz, düzgün ve iyi görünümlü beton yüzeylerin elde edilmesini sağlar.

4.    Beton yüzeylerdeki lekelenme ve kirlenmeyi azaltır, beton görünümünü bozmaz.

5.    Kalıp işçiliğinin azalmasını ve maliyetlerin düşmesini sağlar.

6.    Uygulaması hızlı, basit ve kolaydır.

Kullanımı:

Konsantre Kalıp Yağı, az emici düzgün yüzeylere uygulanırken 7 kat, emici yüzeylere uygulanırken ise 12 katına kadar sulandırma işlemi yapılabilir. Emici olmayan kalıp yüzeylerinde (çelik, plywood gibi) sulandırılma işlemine gerek olmadan kullanılabilir.

Beyaz süt renginde bir emülsiyon elde etmek isteniyorsa, hacimce 1 ölçü Konsantre Kalıp Yağı 7–12 ölçü arasında suya katılarak iyice karıştırılır. Uygulama fırça veya rulo ile sürülerek ya da püskürtme yöntemi ile kalıp yüzeyine tek katta ince film tabakası şeklinde homojen olarak yapılır. Uygulama sırasında kullanılacak sprey tabancası ile ince bir kat atılır ve üründen maksimum fayda sağlanabilir.

Bu sayede kalıcı, etkin ve verimli performans elde edilebilir. Çok emici yüzeylerde ikinci kat uygulaması yapılabilir. Hava şartlarına ve kalıp durumuna göre sulandırılmış kalıp yağı, kalıplara beton dökülmesi işleminden en az 3 saat önce uygulanmış olması gerekir. Bu süre zarfında emülsiyondaki su yüzey tarafından emilir ve yüzey film teşkil eder.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

1.    Konsantre Kalıp Yağı kullanımından önce kalıpların kuru ve temiz olması sağlanmalıdır. Beton, yağ ve pas kalıntılarından tamamen arındırılmalıdır.

2.    Seyreltme suyu olarak kullanılan suyun kalitesine ve temiz olmasına dikkat edilmelidir.

3.    Yeni yapılmış kalıp yüzeyleri, beton döküm işleminden önce yağmurdan muhafaza edilmelidir.

4.    Maksimum performansın elde edilebilmesi için ürünün ince bir film tabakası şeklinde uygulanması sağlanmalıdır. Gereğinden fazla yağ uygulanması beton yüzeyinde lekelenmelere yol açabilir. Bunu engellemek için yüzeydeki aşırı yağ sünger ve bez gibi malzemelerle alınmalıdır.

5.    Uygulamadan önce birkaç denemenin yapılması tavsiye edilir.

6.    Uygulama öncesi ve esnasında Konsantre Kalıp Yağının zaman zaman karıştırılması tavsiye edilir.

7.    Yeni ahşap kalıplar ilk kullanımından önce ahşabın boşluklu ve fazla emici özellikte olması sebebi ile normalinden 2–3 kat daha fazla yağlanmaya ihtiyaç duyabilirler.

Uygulama Miktarı:

Konsantre Kalıp ayırıcı yağın uygulama miktarı genel olarak kalıbın genel durumu, yüzeyi ve cinsine bağlı olarak (tahta, plastik vb.) 1 kilogram ile 45 ila 80 m² arası yüzey kaplanabilir.

Teknik Bilgi:

Tip: Mineral yağ esaslı

Renk: Berrak sarı

Görünümü: Sıvı

Ambalaj: 25 kg Plastik Çanta Bidon ya da 180 kg varil.

Depolama: Depolama için özel şartları gerektirmez. Kalıp yağı, +5 °C ile +35 °C arasında saklandığı takdirde özelliğini kaybetmez. Güneş ışığından ve dondan korunması tavsiye edilir.

Raf Ömrü: Orijinal açılmamış ve hasar görmemiş ambalajında doğrudan güneş ışığından ve dondan koruyarak üretim tarihinden itibaren 2 yıl.

Yoğunluk: 0,86 ± 0,02 kg/lt (20 °C ’de)

Viskozite: 29 - 36 cp (20 °C ’de)

Donma Noktası: < -10 °C (Su Karıştırılmadan)

Koruyucu Tedbirler:

Konsantre Kalıp ayırıcı yağların cilt ile temasından kaçınınız. Temas durumunda temas edilen bölge bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Göze temas halinde göz sadece bol su ile yıkanmalıdır. İçilmesi durumunda içen kişi kusturulur ve hemen doktora başvurulmalıdır.

Kullanılan malzemenin cins ve özelliğine göre gerekli iş güvenliği ve kişisel sağlık tedbirleri mutlaka uygulanmalıdır. Kullanılmış Konsantre Kalıp yağı çevre ve doğaya zarar vermemesi için hiçbir şekilde atık su kanallarına ve toprağa dökülmemelidir. Atık yağ toplama noktasında biriktirilip, çevre yasalarına uygun şekilde imha edilmelidir.


Kaynaklar:

1.    http://www.heskon.com/kalip-yaglari/konsantre-kalip-yaglari.html

2.    https://tur.sika.com/