Konsantre kalıp yağı, inşa alanında betona şekil vermek için kullanılan kalıplara uygulanan mineral yağ bazlı sıvıdır. Su ile seyreltilerek her türlü kalıpta kullanılabilir. Pürüzsüz beton yüzeyi elde etmeyi de sağlayan ve ayrıca kullanım alanları ve özellikleri ile ilgili bilgileri derlediğimiz yazıda bulabilirsiniz.

Konsantre Kalıp Yağı Nedir?

Konstre kalıp yaglar sarı küçük bidonlarda ve yanında sarı varil var.

Betonu bir arada tutmak için kullanılan çeşitli kalıplara uygulanan konsantre kalıp yağı su ile seyreltilerek de kullanılan madeni yağ ve emülgatör karışımıdır. Beton dökülmeden önce kalıp üzerine uygulanır. Betonun düzgün yüzeye sahip olmasını ve kalıptan kolay ayrılmasını sağlar. Uygulaması gayet basit olan bu işlem kalıbın kullanım süresini artırır.

Perde paspayı elemanları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz aetgrup.com/perde-paspayi-elemanlari sayfamızda bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

Konsantre kalıp yağının uygulandığı kalıp temiz, kuru olmalı ve herhangi bir atık içermemelidir. Beton dökülmeden 3 saat önce uygulanabilir. Bu sürede fazla su yüzey tarafından emilip beton dökümüne hazır hale gelir. Kalıbın çeşidine göre 7, ahşap gibi emiciliği yüksek yüzeyler için ise 12 misline kadar sulandırılabilir. Seyreltmek için kullanılan su temiz olmalıdır. Aşırı yağ betonda dalgalanmaya neden olacağı için yeteri miktarda kullanılmalıdır. Sprey tabancası, fırça ya da rulo ile yüzeye eşit olarak dağılacak şekilde uygulanmalıdır.

Konsantre Kalıp Yağı Kullanım Alanları Nerelerdir?

Konsantre kalıp yağı kullanım alanları şu şekildedir:

• Betonun kalıptan hızlı şekilde sökülmesi gereken durumlarda

• Pürüzsüz beton yüzeyi elde edilmesi gerektiğinde

• Kalıbın ömrünü uzatması nedeniyle, verimli hale getirmek istendiğinde

• Ahşap gibi emiciliği yüksek olan kalıplarda

• Pürüzsüz beton yüzeyler elde etmek için tercih edilen çelik kalıp sistemlerinde

• Plywood kalıplarda

• Fiberglas veya polietilen malzemeden üretilen plastik kalıplarda

Kalıp ile beton arasına uygulanan konsantre kalıp yağı, aşınma ve gerilmelere maruz kaldığında uygulanacak buhar kürüne dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle kalıp çeşidine göre konsantre kalıp yağı tercih etmek önemlidir.

Konsantre kalıp yağı hakkında daha fazla bilgi almak için aetgrup.com/konsantre-kalip-yagi adresimizi ziyaret edebilirisiniz.

Konsantre Kalıp Yağı Özellikleri Nelerdir?

Konsantre kalıp yağı kullanıldığı alanlarda iş yükünü önemli ölçüde azaltır. Oldukça ekonomik olan ürünün özellikleri şunlardır:

• Beton yüzeyinde pürüz ve leke oluşumunu engeller.

• Betonun kalıptan temiz bir şekilde ayrılmasını sağlar.

• Kalıptan kolay şekilde ayrılan beton, yapılan işleri hızlandırır.

• Kalıbın kullanım süresini ve verimini artırır.

• İşçiliği azalttığı için maliyeti düşürür.

• Kalıpların tekrar kullanıma hazır halde temiz kalmasını sağlar.

• Sağladığı faydaların yanında uygulaması basittir.

Konsantre Kalıp Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konsantre kalıp yağı kullanılırken kalıbın temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Beton dökülmeden önce kalıpta kullanılan ürün ince bir tabaka halinde olmalıdır. Uygulamadan önce deneme yapılırsa sağlıklı sonuçlar elde edilebilir. Uygulamayı yapan kişi iş güvenliği tedbirlerini almalıdır.

Ayrıca koruyucu giysi olarak iş güvenlik montları sağlık tedbirleri gibi güvenlik önlemleri ile ürünü kullanmalıdır. Konsantre ürünün cilt ve göz gibi organlara temas etmemesine özen gösterilmelidir. Gıda ürünlerine temas etmemelidir. Atık haldeki konsantre kalıp yağları uygun şekilde imha edilmelidir. 

İş güvenliği ekipmanları ile ilgili yazımızı okumak için https://www.aetgrup.com/is-guvenligi-ekipmanlari-neden-onemlidir linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

İnşaat kalıp sistemleri betona mimari şeklini vermek için kullanılan temel elemanlardan biridir. Betonun kalıptan ayrılmasını sağlayan konsantre kalıp yağı ise bu işlemi hızlandırır. Su ile seyreltilerek kullanılan ürün, betonun düzgün ve pürüzsüz şekilde kolayca kalıptan çıkmasına yardım eder. Yeterli miktarda kullanıldığında, beton lekesiz bir görüntü kazanır. Ahşap, plywood ve çelik gibi kalıplarda çeşidine göre uygun miktarda sulandırılarak kullanılır.

Konsantre kalıp yağı kalıbın ömrünü artırırken iş gücünü azalttığı için maliyeti düşürür. Kimyasal ürün olduğu için gerekli önlemler alınarak sağlığa zarar vermeyecek şekilde koruyucu kıyafetler kullanarak uygulama yapılmalıdır.

Beton yapımında kullanılan ve ekonomik olan konsantre kalıp yağları hakkında detaylı bilgi için AET Grup İnşaat ile https://www.aetgrup.com/iletisim linkinden iletişim kurabilirsiniz.