Metal Kalıp Yağı Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Metal Kalıp Yağı

Tanımı:

Metal kalıp yağı, suya karşı dayanıklı, metal kalıplarda uygulanmak için üretilmiş, özel katıklar içeren, direkt olarak kullanılabilen kalıp ayrıcı yağdır.

Metal kalıba yapılan dökümlerde metalin kalıptan hızlı, temiz ve kolay bir şekilde sökülmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda kalıp ve metal arasında ince bir film tabakası oluşturarak yağlayıcı görevini yapar ve kalıbın yıpranmasına, aşınmasına engel olur.

Kullanım alanları:

Her türlü metal kalıpların yağlanmasında kullanılır. Metal ile kalıp arasında ince bir film tabakası oluşturularak kalıpların metala tamamen yapışmasına engel olur.

Kalıp ayırıcı yağlar hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.aetgrup.com/kalip-ayirici-yaglar adresini ziyaret edebilirisniz.

Özellikleri ve Avantajları:

1.    Suya karşı dayanıklıdır.

2.    Kalıp temizleme işini kolaylaştırır veya ortadan kaldırır. Kalıbın tekrar kullanılmasını sağlar.

3.    Düşük viskozite özelliği ile kalıpta ince bir film tabakası oluşturur ve metalin kalıba yapışmasını önler.

4.    Düzgün ve pürüzsüz yüzey elde edilmesini sağlar.

5.    Yağlayıcı özelliği sayesinde metal yüzeylerinin paslanmasını önler.

6.    Kalıbın verimliliğini ve kullanım ömrünü uzatır.

7.    Uygulama alanı oldukça geniştir. Kullanıma hazır olup, uygulaması basit, hızlı ve kolaydır

8.    Kalıpların maliyetini ve işçiliği önemli ölçüde azaltır. Bu sayede maddi olarak tasarruf sağlar.

9.    Ekolojik ve çevreye zararsız yapıdadır.

10.  Kalıbın kolay ve hızlı sökülmesine olanak sağlar.

Kullanımı:

Metal kalıp yağı her türlü hava durumunda fırça, rulo ile kalıp yüzeylerine sürülür ya da püskürtme yöntemi ile uygulanır.

Uygulama Miktarı:

Metal kalıp yağının uygulama miktarı genel olarak kalıbın genel durumu, yüzeyi ve cinsine bağlı olarak emici olan yüzeylerde (ahşap vs.) 1 litre ürün ile yaklaşık 1 litre ile 15 ila 20 m² yüzey, emici olmayan yüzeylerde (çelik, plâstik vs.) 1 litre ürün ile yaklaşık 35 ila 40 m² yüzey kaplanabilir.

Emniyet, Sağlık ve Çevre Bilgileri:

Metal kalıp yağının kullanma talimatlarına uyulduğu sürece, insan sağlığı için herhangi bir teh oluşturmaz. Kişisel güvenlik ve sağlık tedbirlerinin uygulanması yeterlidir. Ürünün cilt ile temasından kaçınınız. Kalıp yağı ile temas halinde temas edilen bölge bol su ve sabun ile yıkanmalıdır.

Göze temas halinde göz sadece bol su ile yıkanılır. Ürünün yutulması halinde yutan kişi ivedilikle kusturulur ve kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Kullanılan ürünün özelliğine göre gerekli emniyet tedbirleri alınarak uygulamaya geçilmelidir.

Daha fazla bilgi almak edinmek için https://www.aetgrup.com/blog adresinden blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.