Paspayı eleman denildiğinde inşa edilen beton içerisinde gömülü halde bulunan elemanlar aklınıza gelir. Ayrıca paspayı uygulama elemanları korozyona karşı önlem amaçlı yapılmış işlemler arasında sayılır.

Paspayı eleman denildiğinde birçok çeşid vardır. Bu elemanların arasında kolon, perde, döşeme ve kiriş gibi temel betonarme yapı ekipmanları yer alır. Betonarme yapının dış kısmında yer alan ve beton içerisine gömülü şekilde yerleştirilir. Bu işlemin uygulanma nedeni betonarme yapıların doğru hizalanması ve sağlamlığın artırılmasını sağlamak içindir.

Paspayı eleman ürünleri olan çeşitli malzemeler ve kırmızı siyah bir yazı vardır.

Paspayı Eleman Çeşitleri Hangileridir?

Farklı paspayı eleman türleri kullanıldığı yerlere göre değişiklik gösterir. Paspayı ürün fiyatları da yine seçilen elemanın türüne göre farklı seviyelerde belirlenir. Bu paspayı elemanları; ahşap, çelik, PVC, alüminyum ve taş olarak ayrılır.                                                                                     

Perde Kolon Paspayı                                                                                                                                    

Perde kolon paspayı, kolon demirlerinde kullanılması oldukça idealdir. Değişiklik gösteren çapları ile demirlere uygun boyutlarda üretilir. Kavrama ayakları ile değişik hacimlerde demirleri kolaylıkla tutabilir.                                                                                                                            

Yıldız Perde Paspayı

Yıldız perde paspayı, perde ve kolon demirlerinde kullanılmak üzere üretilir. Kavrama ayakları ile perde kolon paspayı gibi farklı büyüklükteki demirleri kavrayabilecek özeliktedir. Değişik ebatlarda üretimi yapılabilir.                          

Paspayı elemanı hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.aetgrup.com/paspayi-elemanlari adresini ziyaret edebilirsiniz.                                                                  

Fore Kazık Paspay

Fore kazık paspay, adından anlaşılacağı üzere kazık uygulamalar gibi inşaat alanında demirli temel uygulamalar için üretilir. Demir ekipmanları kaplayıp uzaklık ve mesafe sağlamayı sağlar. Geniş ve dayanıklı özelliği sayesinde demir donatının toprağa gömülmesine de imkân veren malzemeler mesafe vererek betonun dökülmesini sağlar. Kendine özü tasarımı ile ağır yüklere karşı da dayanıklıdır.           

 Perde Döşeme Kolon Paspayı                                                                                                   

Döşeme perde paspayı, ayaklı yapısı sayesinde ağır demir donanımlı yapılarda kullanılır. Ayaklarındaki çıkıntıların kalınlığı taşıma kabiliyetini arttırır.                                                               

Mandal Döşeme Paspayı                                                                                                             

Mandal döşeme paşayı, yatay demir sistemlerinde, demir donanımlarında, kolon, perde döşeme ve prekast uygulamalarında kullanılır. Betonarme yapılarda hafif döşemelerde kullanılır. Ayaklı olması sayesinde devrilmeye karşı dirençli ve sağlam bir malzemedir.                                                                

Ağır Döşeme Paspayı

Ağır döşeme paspayı, bina temellerinde yatay özellikli demir donanımlarında mesafeyi sağlayan ayaklı bir paspayı çeşididir. Demirin taşıma kapasitesini arttırmasının yanı sıra devrilmemesini de sağlar. Ağır tip döşemelerde ve kirişlerde sıklıkla tercih edilir.                                                                                       

Ray Tipi Hasır Döşeme Paspayı                                                                                               

Ray tipi hasır döşeme paspayı, geniş çaplı döşeme işlerinde kullanılır. Üstte bulunan çengeli ile demiri rahatça kavrayabilir. Farklı boyutları sayesinde demirlere uygun aralıklarla döşenebilir.

Paspayı Elemanı Neden Tercih Edilir?

  • Takviye için kullanılan çelik çubukların korozyondan ve herhangi bir çevresel etkilerden korumak için tercih edilir.
  • Donatı çubuklarını yüksek sıcaklıklardan koruyan ısı yalıtımını sağlamak için uygulanır.          
  • Takviye çubuklarının kaymadan gerilmelerini ve yeterli bir şekilde yere gömülmelerini sağlamak için kullanılır.

Olası yetersiz paspayı bırakılmaması durumunda, kalıp çıkartıldığı zaman donatı dışarıdan görülür. Bu durumda donatı hava ile direkt olarak temas eder, hava ile temas eden donatta nem oluşacağından korozyona ve ayrışmalara sebep olur. Nem binalar için en büyük tehditlerden biridir içten içe erimelerine sebep olur.

Nemden dolayı paslanan donatı yapının mukavemetini azaltır. Mukavemeti azalan yapıların ömrü kısalır ve depreme karşı dayanıksız hale gelir. Paspayı eleman genellikle deniz gibi rutubetin fazla olduğu yerlerde daha fazla kullanılır.

Ayrıca binaların dış kısımlarına kullanılan paspayı eleman iç kısımlarına kullanılandan daha fazladır. İnşaat sektöründe maliyeti neredeyse yok denecek kadar olan bu eleman yeterli değeri görmez ve önemsenmez.

AETGRUP tarafından satışta olan diğer tüm ürünler için https://www.aetgrup.com/katalog adresinden bilgi alabilirsiniz.