Perde Beton, geçmişten bugüne vazgeçilmez bir yapı malzemesidir. Modern anlamda beton, 19.yüzyılda ortaya çıkmış, Türkiye’de ise ilk betonarme yapılar 1900’lü yılların başında İstanbul Beyoğlu’nda yapılmaya başlanmıştır. Hızla artan nüfusun barınma ihtiyaçlarına en uygun karşılığı vermesi, dayanıklı ve sürdürülebilir olması betonun geliştirilerek günümüze kadar gelmesini ve vazgeçilmez bir yapı malzemesi olmasını sağlamıştır. Bu geliştirilen yapı malzemelerinden birisi de perde betondur. Yüksek yapılarda kullanılan ve taşıyıcı görevi gören, betonarme ile donatılmış perde beton, deprem yönetmeliğine göre her binada olması gereken bir yapı malzemesidir.

Perde beton anlata bina var ve çeşitli yazılar ile nasıl yapıldığını anlatıyor.

Perde Beton Kalıbı ile Riski En Aza İndirin

Perde beton kalıbı, farklı alternatifleri olmasına rağmen ülkemizin yeryüzü koşullarına daha uygun, şantiye alanları ve inşaattaki tehlike ve riskleri minimum seviyeye indiren bir yapı elemanıdır. Bu nedenle perde beton kalıbı son yönetmeliğe göre inşaatlarda olması gereken bir araç haline gelmiştir. Diğer kalıp modellerine göre uygulaması daha kolay ve daha uzun ömürlüdür. Esnek yapısı sayesinde istenilen ebatlarda uygulanabilir ve farklı şekillerde montajı yapılabilir. İstinat duvarı, perde duvar gibi bir projede gereksinim duyulan, birçok kaba iş için uygundur. Perde beton duvar ya da perde beton kalıp olarak adlandırılan bu yapı malzemesi hem üst düzey güvenlik ve koruma sağlar hem de oldukça maliyet etkin bir çözüm sunar.   

Daha farklı konularda detaylı bilgi alabilmek için https://www.aetgrup.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Perde Beton Duvarı ile Direnci Artırın

Perde duvar; duvarın düzlemine paralel, yanal kuvvetlere direnmek için kullanılan bir yapı elemanıdır. Başka bir deyişle yatay kuvvet dirençli sistemlerin düşey elemanlarıdır. Perde beton duvar sismik kuvvetlere ve güçlü yanal rüzgarlara maruz kalma ihtimali olan yüksek yapılar için çok önemlidir. Sismik sarsıntıyı taşımak, yatay kuvvetlerin oluşturduğu kesme kuvvetini kontrolde tutmak perde beton duvarın görevleri arasındadır. Bu yapı elemanının avantajlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir.  

• Yatay salınımı azaltır, 

• Kolay uygulanabilir, 

• Maliyet etkindir, 

• Deprem hasarını en aza indirir

• Kısa sürede inşa edilebilir.

İnsan hayatında önemli bir yeri olan betonun geliştirilmesi için araştırma ve geliştirme çalışmaları hâlen devam etmektedir. Üniversiteler, enstitüler, sektörel kuruluşlar perde betonun niteliklerini geliştirmeye yönelik araştırmalarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda betonun sağlamlık ve kullanışlılığı her geçen gün daha da artmaktadır.

Perde Beton hakkında daha fazla bilgi için https://www.aetgrup.com/iletisim adresinden bize ulaşabilirsiniz.