Plastik kalıp ayırıcı yağ, beton ile kalıp arasına uygulanan bir yağ çeşididir. Beton erozyonunu azaltmak ve kalıbın betondan ayrılmasını kolaylaştırmak maksadıyla beton ile kalıp arasına ince bir tabaka şeklinde uygulanır. Beton dökülecek yüzeyin temiz ve düzgün yüzeyli olmasına özen gösterilmelidir ki bu sayede dökülen kalıp yağı kalıbın betondan kolayca ayrılmasını sağlayabilsin. Satın almış olduğunuz kalıp yağı çeşitlerinin kullanma talimatlarına tam olarak uymanız üründen en iyi şekilde verim alabilmeniz için tavsiye edilir.

Plastik laıp ayrıc yağ bulunan lajivert ve sarı bidon ve üzerinde yazılar olan resim.

Plastik Kalıp Ayırıcı Yağ Avantajları

- Plastik kalıp ayırıcı yağ, betonda düzgün ve lekesi yüzey kazandırır ve kalıpların kolayca betondan açılmasını kolaylaştırır.

- Kullanıma hazır ve uygulanması basittir.
- Kalıbın kolayca ayrılmasını sağlar.
- Paslanmaz yapıya sahiptir.
- Kalıp ve işçilik maliyetini azaltır.
- Mukavemeti yüksek olduğundan soğuk havaya karşı dirençlidir.
- Tekrar kullanılan kalıpların temizliği oldukça kolaydır.
- Isı ve buhar kürü uygulamasına dayanıklıdır.
- Beton yüzeylerde boya astar kullanımını ortadan kaldırır.
- Kalıbın verimliliğini ve ömrünü arttırır.

Plastik Kalıp Ayırıcı Yağ Kullanım Alanları

Plastik kalıp ayırıcı yağ; emülsiyonlu, refrakter, addinol, plywood olmak üzere çeşitlere ayrılır. Bu yağları kullanmak isteyen kişiler kullanım alanlarına göre farklı yağ çeşitlerini tercih edebilirler. Her türlü inşaat betonarme kalıpta, emici kalıp yüzeylerinde kalıpların betondan rahatlıkla ayrılmasını sağlar. Kalıp ayırıcı yağ, inşaat sektörü haricinde plastik basım yapan büyük basım merkezlerinde de sıklıkla kullanılır. Basılan plastik malzemenin baskı makinesine yapışıp makineye zarar vermemesi ve üzerinde plastik malzeme kalıntısı bırakmaması için kalıp ayırıcı yağlar tercih edilir. Maliyeti düşük ama performansı yüksek olan kalıp ayırıcı yağlar, iş yerlerinin öncelik olarak tercih ettiği yağ türüdür.

Kalıp ayrıcı yağ hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.aetgrup.com/kalip-ayirici-yag adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Kalıp ve hava durumuna göre plastik kalıp yağı kalıplara dökülür. Bu işlem beton dökülmesinden en az 4 saat önce uygulanır. Kalıp yağı fırça ya da rulo yardımı ile kalıp yüzeylerine sürülür veya diğer bir seçenek kalıp yüzeylerine püskürtme işlemi uygulanır. Yeni uygulanmış kalıp yüzeyler beton dökülmeden önce nemden ve sudan korunmalıdır. Güneş ışığı ve soğuk havadan korunmalıdır. Akıntılar ve fazlalıkların oluşumu engellenmelidir. İnce tabaka uygulama işlemi en iyi sonucu verecektir. Plastik kalıp ayırıcı yağ fazla kullanımı maliyeti arttırmakla birlikte zaman içinde betonda yüzey tozumasına ve lekelenmelere sebep olur.

Uygun depolama alanı sağlandığında plastik kalıp ayırıcı yağ üretim tarihinden itibaren 50 ay boyunca bozulmadan durabilir. Kapaklarının muhafaza boyunca kapalı kalmasına dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığında bir yere alınarak kendiliğinden çözülmesi beklenmelidir. Ayrıca kullanmadan önce iyice karıştırılmalıdır.Kullanma talimatlarına uyulduğu takdirde plastik kalıp ayırıcı yağ kullanımı tehlike yaratmaz. Normal bir kişinin kendi sağlığını korumak için alması gereken tedbirler yeterlidir.

Plastik kalıp ayırıcı yağ ile sürekli temas halinde bulunan kişilerin koruyucu olarak neopren ya da nitril eldiven giymesi önemlidir. Hassas bünyelerde uzun süre yağa temas halinde deride kızarıklıklar görülebilir. Böyle bir belirti gösterildiği anda ürün ile temasa son verilmelidir ve yağ bulaşan bölgeler bol su ve sabunla yıkanmalıdır.

Ahşap Kalıp Ayırıcı Yağ ve Kalıp Ayırıcı Yağ alırken fiyat bilgisi için lütfen bizimle https://www.aetgrup.com/ adresinden iletişime geçiniz.