Plywood kalıp yapı elemanlarından olup sektör için önemli bir malzeme haline gelmiştir. Kalıplar; beton yeterli dayanıklılığı kazanıncaya kadar onu taşıyan, betonun statik olarak uygun seviyeye gelmesine yardımcı olan yapı elemanlarıdır. Kalıpların geçmişten günümüze; ahşap, alüminyum, çelik gibi farklı malzemelerden üretilen çeşitleri bulunur. Ahşap genellikle geleneksel kalıp modellerinde tercih edilse de modern kalıp sistemi üretimlerinde plywood (modern ahşap kalıp) kullanılır. Plywood; ahşap kalıplar kategorisine girer ve yongaların (küçük ahşap artıkları) sentetik bağlayıcılarla birleştirilerek preslenmesinden imal edilir. Suya karşı dirençli olması, çok defa kullanılabilmesi, özellikle sıvasız kalıp sistemlerinde kullanışlı olması plywood kalıp ismini sektörün önemli bir malzemesi haline getirmiştir.

Plywood kalıp nedir yazısı ve baretli bir inşaat işçisi vardır.

Plywood kalıp hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.aetgrup.com/plywood-kalip-yagi-hakkinda-bilmemiz-gerekenler adresimizdeki yazımızı okuyabilirsiniz.

Plywood Kalıp Özellikleri Nelerdir?

İnşaat sektöründe kullanımı günden güne yaygınlaşan plywood kalıp sistemlerinin filmli ve filmsiz olarak üretimleri yapılır. Kalıp yüzeyleri filmli olarak üretildiğinde tekrar kullanım sayısı artar. Filmsiz ürünlerde ise kullanım sayısı düşer. Filmli ve filmsiz kontrplakın yapılması önerilen ağaç yapısı ve ağaç cinsi değişmez. Plywood kalıp filmli olması betonun yüzeyinin parlak çıkmasını sağlar. Filmsiz versiyonunda ise beton yüzeyi parlak çıkmaz ve bu betonun üzerine sıva yapılabilir.

Genel olarak katman sayısı tek sayı olacak şekilde üretilen bu kalıpların kalınlıkları ise 7-27 mm arasında üretilebilir. Plywood; huş, çam, kavak, meranti ağaçlarından üretilir ve katmanlar arasında suya, neme ve kaynamaya karşı dayanıklı çeşitli tutkallar kullanılır.

Plywood Ölçü ve Fiyatları Ne Kadardır?

Plywood ülkemizde inşaat, mobilya, ulaştırma, paketleme gibi birçok sektörde kullanılır. Plywood ölçüleri; malzemenin kullanılacağı sektöre, kullanılacak olan projeye göre farklılık gösterir. Bu kalıp sistemlerinin kullanım alanına göre kalınlıkları 7-27 mm arasında üretilebilir. Ülkemizde en çok tercih edilen plywood ölçüleri ise şu şekildedir.   

 2500 mm x 1250 mm
 3000 mm x 1500 mm
 2440 mm x 1220 mm
 1525 mm x 1525 mm 

Kalıplar, betonla doğrudan temas halinde bulunan esas materyaldir ve bütün gerekli taşıyıcı ve destekleyici strüktürü içerir. Bu nedenle kalıplar projelerde büyük öneme sahip yapı elemanlarıdır. Plywood kalıp da modern ahşap kalıp sistemleri arasında yaygın olarak kullanılan ve projelere etkili çözümler sunan kullanışlı ürünlerdendir. 

Daha farklı konularda detaylı bilgi alabilmek için https://www.aetgrup.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.