Ürünler

Yapı alanlarında; işin niteliği, çalışma yerinin uzak olması ve çalışan sayısının fazla olması gibi nedenlerden dolayı çalışanlara şantiye ranza yatak yerleri temin edilir. İşverenler barınma yerlerinde, personelin kullanımı için karyola, ranza, yatak, battaniye, yastık ve nevresim temin eder. Bu ürünler temiz bir halde bulundurulur ve gerektiğinde dezenfekte edilir. Bu ürünler arasında en çok kullanılan ekipmanlar şantiye ranza yatak modelleridir.

Şantiye Ranza Özellikleri Nelerdir?

İş yerine ait yatıp kalkma yerlerinde, alandan tasarruf etmek için şantiye ranzası seçilir. İki katlı karyola ranza kullanıldığı durumda çalışanın rahat kullanımı açısından yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde ve İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünde standart ölçüler bildirilir. Buna göre yerden bağlantısı kesilmiş, katlar arası yükseklik ile karyola veya somyaların genişliği 80 santimetreden az olamaz. 

Dar alanlarda kullanım kolaylığı sunan çelik ranzalar, sağlam demirler ile monta edilir. Güvenlik açısından merdiveni de çelikten üretilir. Kullanılan boyanın ise yanıcı olamayan ısı ve nem gibi çevresel faktörlere karşı dayanıklı olması önemlidir. 

Şantiye ranzaları hafif olması, taşınması işlemini kolaylaştır. Bunun yanında sabitlenebilir olması, portatif olması, çeşitli renk ve ölçüde temini de en çok tercih edilen ürün olmasının nedenleridir. Ayrıca direk ve iskelet sisteminin kalitesi, çalışanın uyuma konforunu etkileyen önemli bir husustur.

Şantiye Ranza Çeşitleri Hangileridir?

Şantiye gruplarının ihtiyacına ve yatakhanenin özelliklerine göre farklı renk ve ölçüde şantiye ranza yatak çeşitleri mevcuttur. Önemli olan satın aldığınız ürünlerin uzun vade kullanılabilecek ve ergonomik ranza çeşitleri olmasıdır. Firmamız bünyesinde;

 •  İkili çelik ranza,
 •  Üçlü çelik ranza,
 •  İşçi Şantiye ranzası,
 • Şantiye yatak ranza mevcuttur.

Şantiye Ranza Yatak Özellikleri Nelerdir?

Şantiyede yatma alanları, çalışanlar için bir yerde kısıtlı yaşamı ifade eder. Çalışanların bu kısıtlı alanda konforlu bir uyku saati geçirmeleri ve fiziksel yorgunluklarını gidermeleri gerekir. Dinlenmiş ve uykusunu alarak zinde uyanmış bir çalışan daha az kaza riski yaşar. İşin kalitesi düşmez, iş verimliliği artar. Bu kapsamda şantiye yatakları Ankara kategorisinde hizmet veren AET Grup firmamız aşağıdaki özelliklere uygun olarak üretim sağlar.

 • Şantiye ve inşaatlarda kullanıma uygun olmalıdır.
 • Ortopedik olmalıdır.
 • Uyku esnasında şekil sabitliği sağlamalıdır.
 • Temizlenebilir ve hijyenik olmalıdır.

Şantiye Ranza Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Var olan ihtiyaca göre tercih edilebilir portatif ya da sabit olarak tasarlanmış birçok çeşit şantiye yatağı mevcuttur. Daha kısa ömürlü olsa da yaylı yatak yerine fiyatı uygun olduğu için sünger yatak kullanımı oldukça yaygındır. Sıklıkla tercih edilen şantiye yatak çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Şantiye tipi yaylı yatak.
 • Şantiye tipi yaysız sünger yatak.
 • Fitilli şantiye işçi yatağı.
 • Ortopedik yatak.

Şantiye Yatak Ekipmanları Nelerdir?

Şantiye ranza yatak seçimini tamamlayan bu şantiye yatak ekipmanlar; şantiye battaniyesi, pike, nevresim takımı ve yastıktan oluşur. Kaliteli bir uyku ve dinlenme için seçimi önem arz eder. Kalite ve fiyatına göre çeşitlilik gösterir.

Şantiye Battaniyesi

Battaniye modelleri yapı, renk ve ebat olarak birbirinden ayrılır. Bu ürünler şantiye kurulum aşamalarında temin edilir ve temiz olarak muhafaza edilir. Tüm vücuda hafif ve eşit baskı uygulayacak ağırlıkta olmalıdır. Vücut ısısını korumalı uyku konforunu arttırmalıdır.

Pike

Battaniyede olduğu gibi yapı, renk ve ebada göre çeşitlilik gösterir. Yaz aylarında terlemeyi önlemek amacı ile tercih edilir. Temiz muhafaza edilmesi önemlidir.

Nevresim Takımı

Nevresim takımı çarşaf, yorgan kılıfı, yastık kılıfından oluşur. Kullanılan kumaşa ya da tercih edilen kumaşa göre çeşitlilik gösterir. Temiz kullanımı ve temiz muhafaza edilip dezenfekte edilmesi önemlidir. Sık yıkama ve uzun süre kullanımda yapısı ve rengi bozulmamalıdır.

Yastık

Kullanılan iç malzemeye, kullanılan kumaşa göre ve farklı ölçülerde çeşitleri mevcuttur. Yatak seçimi kadar önemlidir. Uyku kalitesini etkileyen önemli bir yatak ekipmanıdır.

Tüm bu ekipmanların seçimi kadar doğru kullanımı ve temiz muhafaza edilmesi çok önemlidir. Çalışanlarınız için rahat edecekleri ve huzurla dinlenebilecekleri ekipmanlar için hemen AET Grup ile iletişim kurabilirsiniz..