Personel Soyunma Dolapları

Personel soyunma dolabı günümüzde fabrikalar, yurtlar, oteller, spor salonları, hastaneler, şantiyeler, askeri alanlar, okul ve atölyelerde kullanılan önemli bir araç gereçtir. Personel çalışma şartlarını daha konforlu hale getiren soyunma dolapları, çalışma yerlerini daha düzenli bir görünüme kavuştururken özel kilit sistemiyle de güvenli bir alan yaratır. Soyunma odası dolapları, kalitelerine, dayanıklılıklarına ve kullanım şekillerine göre pek çok çeşide ayrılır.

Soyunma Dolabı Çeşitleri

Soyunma dolabı çeşitleri, firmaların ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda değişim gösterir. Bu soyunma dolaplarının; tek kapaklı, iki kapaklı, üç kapaklı, sürgülü, şifreli, raflı, çekmeceli, z kapaklı, tek kapılı, oturma banklı soyunma dolabı, çelik ve sac soyunma dolapları olmak üzere birden fazla çeşidi bulunur. Ayrıca bu dolaplar yapılarına göre metal, çelik ve ahşap olarak da ayrım gösterir.

İşyerlerinin personel soyunma odalarında kullanılan soyunma dolapları, genellikle hafif, dayanıklı, uygun fiyatlı ve kullanışlı olması göz önünde bulundurularak tercih edilir.

Çelik Soyunma Dolapları

Çalışan sayısı fazla olan firmaların tercih ettiği çelik soyunma dolabı, daha geniş bir kullanım alanı yaratarak aynı zamanda daha düzenli ve temiz bir görüntü sağlar. Çelik soyunma dolapları dayanıklı olmaları sebebiyle özellikle spor salonları ve askeriye olmak üzere pek çok alanda da tercih edilir. Çelik dolaplar, fiyat performans açısından tercih edilmesinin yanı sıra estetik ve kolay kullanımı açısından da bir adım öne taşır. Çelik dolaplar okul, yurt, spor salonları, çalışma yerleri, askeriyeler, özel ofisler, otel, hastane AVM ve yüzme merkezlerinde tercih edilir.

Metal soyunma dolapları olarak geçen çelik dolaplar, dayanıklı olması sebebiyle birçok alanda kullanılabilecek farklı modellere sahiptir. Bu anlamda metal dolaplar yine imalathane, hastane, okul, yurt gibi alanlarda tercih edilir.

Demir Soyunma Dolapları

Demir malzemeden üretilen soyunma dolapları kişilerin eşyalarını sağlıklı şekilde saklayabilmesi ve dayanıklı olması sebebiyle en çok tercih edilen soyunma dolapları arasında yer alır.

Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dayanıklı olması nedeniyle içerisindeki eşyaları koruyarak oluşabilecek zararın önüne geçer. Demir soyunma dolabı büyük yük kapasitesine sahip olduğundan dolayı kullanım alanları genellikle atölyeler ve fabrikalardır.

Ahşap soyunma dolapları

Ahşap soyunma dolap modelleri kapak sayılarına ve türlerine göre ayrım gösterir. İki kapılı, tek kapılı, altı kapı gibi seçenekler ile alıcılara sunulur. Yine bu modeller arasında oturma bank seçeneği de yer alır. Soyunma dolabı yanında yer alan oturma bankı ile daha konforlu soyunma odasına sahip olunabilir.

Çalışan her personele özel olarak tahsis edilen işçi soyunma dolabı, özel kilit sistemi sayesinde de çalışanların gün içerisinde özel eşyalarının güvenle saklanabilmesini sağlar. Çeşitli dezavantajlara da sahip olan ahşap soyunma dolapları, çelik ve metal soyunma dolaplarına göre daha kısa ömürlüdür. Yapısından ötürü suya dayanıksız olan ahşap soyunma dolaplarında kabarma ve küf şeklinde deformeler yaşanabilir. Dolayısıyla sıvıya maruz kalacak alanlarda kullanılması tavsiye edilmez.

Soyunma Dolabı Nerelerde Kullanılır?

Soyunma dolabı, başta güvenlik olmak üzere düzenli ve konforlu çalışma ortamı için çalışan kişi sayısının fazla olduğu yerlerde kullanılır. Bunlar; fabrika, imalathane, okul, hastane, yurt, inşaat sektörü ve farklı tüm kurumlarda çalışanların ya da diğer kişilerin kıyafet değiştirme gereksinimi duyduğu tüm alanlardır.

Bu soyunma dolapları, iş sağlığı ve güvenliği açısından da önemli bir yer teşkil eder. Bazı kurumlarda soyunma dolaplarının kullanımı zorunluluk taşımıyor olsa da işçilerin çalıştırıldığı tüm işyerlerinde soyunma dolaplarının kullanılması mecburidir. 

Soyunma Dolabı Neden Gereklidir?

Soyunma dolapları öncelikle çalışanların daha güvenli ve konforlu çalışma ortamına sahip olması açısından oldukça önemlidir. Özellikle bazı çalışma alanlarında çalışanların günlük kıyafetler ile çalışması uygun olmayıp özel iş kıyafetleri giymesi gerekir. Bu noktada personel soyunma dolapları işyerlerinde daha konforlu bir çalışma ortamı sağlaması açısından büyük önem taşır. Soyunma odaları personel soyunma dolapları ile daha düzenli ve temiz bir görünüme kavuşur.

2013 yılında iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre çalışma yerlerinde iş elbisesi giymek zorunda olan çalışanların etik ve sağlık açısından uygun olan soyunma yerlerinin sağlanması uygun görüldü. İş güvenliği ile ilgili resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin 54.maddesi doğrultusunda soyunma yerlerinin;

  • Ulaşımının kolay olması,
  • İşçi sayısına uygun kapasiteye sahip olması ve yeterli sayıda oturma alanının bulunması
  • Her iki cinsiyet türü için de ayrı ayrı soyunma odalarının bulunması
  • Çeşitli şartlar altında çalışan işçiler için iş ve harici elbisenin muhafaza edilmesi için iki ayrı elbise dolabı bulunması zorunludur.​

​Bu anlamda işyeri sahipleri, çalışanlarının kıyafetlerini kolaylıkla değiştirebilecekleri ve eşyalarını güvenli şekilde muhafaza edebilecekleri kilitli soyunma dolapları yaptırmalıdır.

Soyunma Dolabı Nasıl Olmalıdır?

Personel soyunma odalarında yer alan özel soyunma dolapları, farklı estetik görünümleri ve kullanım şekillerine göre çeşitlere ayrılır. Çalışanların kişisel eşyalarının güvenliğinin sağlanması için ilk olarak bir kilit sistemi yer almalıdır. Yine bu kilitler de asma kilit, gömme kilit, elektronik kilit gibi farklı kilit türlerine sahiptir. Hijyenik bir ortam sağlayabilmesi açısından da dolapların havalandırma bölmelerinin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda personellerin eşyalarını rahatlıkla yerleştirmesi için kıyafet askılıkları da bulunmalıdır. Çok sayıda çalışanın bulunduğu bir işyerinde soyunma dolaplarında isimliklere de yer verilmesi karışıklıkların önüne geçilebilmesi açısından avantaj sağlayabilir.  Siz de soyunma dolabı Ankara çevresinde arıyorsanız AET Grup ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Soyunma Dolabı Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Soyunma dolabı satın alırken öncelikle kullanacak kişi sayısına göre ihtiyacınıza uygun olan soyunma dolabı ebatları seçmelisiniz. Örneğin çok sayıda çalışanın yer aldığı işyerinde 6 kapılı bir soyunma dolabı daha avantajlıdır. İhtiyacınıza göre soyunma dolabı ölçülerinizi belirledikten sonra güvenliğiniz açısından mutlaka kilit sisteminin olmasına özen göstermelisiniz. 

Personel soyunma dolabı alırken kaliteli üretim yapan bir firmadan ürün satın aldığınızdan emin olmalısınız. Ürünlerin yapımında kullanılan malzeme, ürünün kalitesi almış olduğunuz eşyanın dayanıklılığını ve uzun vadede kullanım imkanı verip vermediğini belirler. Ürün satın alırken elbette uygun fiyatlı olması da önemlidir. 

Soyunma Dolapları Nereden Alınır?

Soyunma dolapları günümüzde farklı birçok firma tarafından üretilir. İşyeri soyunma dolabı tercih ettiğiniz soyunma dolapları modellerine göre ister internet üzerinden isterseniz direkt olarak fabrika satış mağazalarından alabilirsiniz.

Soyunma dolabı fiyatları, ebatlarına ve modellerine göre değişiklik gösterir. Örneğin metal soyunma dolabı fiyatları diğer soyunma dolaplarına göre daha yüksektir. Bununla beraber güvenlik açısından en çok tercih edilen şifreli soyunma dolaplarının fiyatlarında da ekstra bir artış söz konusudur. 

AET Grup, yüksek kalite standartları ve uygun fiyatları ile ihtiyacınıza yönelik en uygun soyunma dolaplarına ulaşmanız için hizmetinizdedir. Ankara soyunma dolabı hakkında bilgi almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.