Kalıp sistemi çeşitleri kullanım alanlarına ve tasarımlarına göre farklılık gösterir. Bu kapsamdan framset, plywood, woodset ve perde tek yüz kalıp olarak 4 adet sistem bulunur.

Tek yüz kalıp sistemleri uygulaması yapılan bir inşaat alanı var.

Tek Yüzlü Perde Kalıp Sistemi

Bu tip kalıplar, daha önceden betona gömülen tie-rodlara yada çıkarılabilen beton civatalarına bağlantı yapılarak yerden yardım alınarak kullanılan ürünlerdir. Kalıba gelen yeni beton basıncı yük ayakları ile betona gömülen ankrajlara iletilir. Çelik yardımcı elemanları ara mesafeleri beton yüksekliğine ve buna bağlı taze beton basıncına bakılırsa belirlenir. Vinç desteğiyle süratli imalata imkân verir.    

Frameset Tek Yüz Kalıp Sistemi

4 metreye kadar olan yükseklik seviyelerinde payandalı tek yüz perde sistemi uygulamaları benzer şekillerde yapılır. Yardımcı ana ekibiyle 8 metrelik yüksekliklere kadar tek taraflı beton dökümü yapılabilir. Daha büyük ölçekler için ise sistem tırmandırılır.

Woodset Tek Yüz Perde Kalıp Sistemi

Bu tip perde kalıp sistem uygulamaları güç almak maksadıyla inşa edilen istinat duvarları ve çift taraflı ankrajlaman uygulamasının yapılamadığı betonarme bölgelerde kullanılır. Sistem ilk kurulum aşamasını geçtikten sonra sökülme işlemi yapılmadan ve tek parça halinde taşınan kalıp sirkülasyonu sağlanır.

Plywood Tek Yüz Perde Kalıp Sistemi

Plywood tek yüz perde kalıp sistemi, kalın yapıya sahip perdeler, baraj benzeri biçiminde olan çift cepheli ankrajlamanın yapılamadığı betonarme yapıların inşasında kullanılır. Değişen perde boyuna göre perdenin artan basıncını tolere eden tek yüz perde kalıp sistemleri de bulunur.

Beton basıncı oranında yardımcı olacak olan ara uzaklıklar tipleri tespit edildikten sonra plywood tek yüz perde kalıp sistemi, tırmanma ekipmanları ve aksesuarları vasıtasıyla hazırlanır. Bunun haricinde yeni yapılma betonun basıncı, dikey dönem ve payandayla tırmanma konsoluna aktarılır. Buradan gelen yükü ise kalıcı ankrajlar alır.

Plywood kalıp yağı hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.aetgrup.com/plywood-kalip-yagi-hakkinda-bilmemiz-gerekenler adresinden yazımıza ulaşabilirsiniz.

Plywood tek yüz perde kalıbı, tek parça halinde kurulur. İnşaat firmaları tarafınca oldukça fazla tercih edilen ürün, çevreye zarar vermez. Bu kalıp, beton dökmek amacıyla hazırlanan kalıplarda, yapıların dış cephelerinde, taban, duvar ve yer kaplamalarında kullanılır. Plywood kalıp, çok fazla basınç yardımıyla ve tutkal kullanılarak ahşap tabakalara yapıştırılır. Böylece daha sağlam bir ürün elde edilir.         

Plywood tek yüz kalıbın üzerine su geçirmeyen filmler kaplanır. Bunun dışında, kalıp yapılırken kullanılan tutkalın nitelik ve miktarı, pres sırasındaki basınçla beraber fenolik film de nitelik ve dayanıklılığa etkide bulunur.

İnşaat sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz https://www.aetgrup.com/iletisim adresinden iletişime geçebilirsiniz.