Tik Yağı Nedir?

Tik Yağı (Teak Oil), doğal yağlarla formüle edilmiş, özel koruyucu katkı maddeleri ile hazırlanmış ahşap besleyici ve koruyucu yağdır. Ahşap koruma yağı ya da Ahşap Bakım Ürünü olarak da bilinir. Ahşap ve ahşaptan elde edilmiş eşya ve mobilyaların maruz kaldığı aşınmaları engellemek ve bu malzemelerin ömürlerini arttırmak için geliştirilmiştir.

Her türlü mobilyanın, ahşap döşemelerin, banklar ve oturma grupların, havuz kenarlıklarının, gemi ve tekne güverteleri gibi su ile yoğun temas halinde olan malzemelerin, iç ve dış mekânda güneşe ve suya maruz kalan tüm ahşap eşyaların korunmaları ve bakımı için üretilmiş bir yağdır. Su geçirmezlik özelliği sayesinde ahşabı suya karşı korur ve ömrünü uzatır.

Ahşap Kalıp Ayırıcı Yağ hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen https://www.aetgrup.com/ahsap-kalip-ayirici-yag adresini ziyaret ediniz.

Tik Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Tik Yağı Özellikleri ve Avantajları

1.    İç ve dış ortamlardaki her türlü ahşabın tazeleme, bakımı ve yenilenmesi için ideal bir yağdır.
2.    Ahşaplarda su ve kire karşı yüksek dayanıklılık sağlar.
3.    Parlak ve ipeksi bir görünüm sağlar.
4.    Diğer ahşap bakım uygulamalarına kıyasla oldukça ekonomik ve pratik bir yöntemdir.
5.    Ahşap oyuncaklar için oldukça idealdir. (DIN EN 71-3)
6.    Ağız salyası ve tere karşı oldukça dayanıklıdır. (DIN 53160)
7.    Ahşabın orijinal dokusuna zararsız bir yapıdadır.
8.    Güneş ışınlarına karşı (UV) yüksek dayanım sağlar.
9.    Ahşabı çürüten mantar ve tahta kurtları gibi zararlı organizmalara karşı yüksek koruma sağlar.
10.  Ahşabın doğal yapısına karşı zararsızdır. Ahşaba dekoratif bir görünüm kazandırır ve nefes almasını sağlar.
11.  Ahşaplara kolay ve hızlı şekilde bakım yapılmasını sağlar
12.  Ahşaba derinlemesine nüfuz eder ve su itici özellik kazandır.
13.  Koruyucu ve besleyicidir.
14.  Sudan kaynaklanan leke oluşumunu engeller, ahşabın renk ve harelerini korur.
15.  Ahşabın çatlamasına ve çürümesine engel olur.

Tik Yağı Kullanım Alanları

1.    Ahşap ve ahşap türevi malzemelerden elde edilen her türlü üründe.
2.    Su ile yoğun temas halinde olan tüm iç ve dış ortam mobilyalarında.
3.    Yüzme havuzu kenarlıkları ve merdivenlerinde.
4.    Gemi ve tekne güvertelerinde.
5.    Bahçe mobilyalarında.
6.    Ahşap oyuncaklarda kullanılır. (DIN EN 71-3)

Tik Yağı Kullanımı ve Uygulaması

Uygulama yapılacak yüzeyler kir, yağ, reçine, eski boya ve vernik kalıntıları ve toz gibi maddelerden iyi bir şekilde temizlenmelidir. Yüzey kuru halde olmalıdır.

Bünyesinde reçine ve doğal yağlar olan sert ahşap yüzeylerine sürülmeden önce temizlik için dikkatli bir şekilde selülozik tiner kullanılabilir. Tik yağı uygulanmadan önce iyice karıştırılır. Genel olarak bir kat uygulama yeterlidir. Fakat yüksek emici özelliğe sahip ahşaplarda ve zorlu hava şartlarına maruz kalan yerlerde iki kat uygulama yapılabilir.

Tik Yağ, farklı maddeler karıştırılmadan ya da inceltilmeden direkt olarak kullanıma hazırdır. Uygulama için ilk kat yağ, yumuşak ve temiz bir bez ile ya da kısa tüylü rulo veya fırça ile yüzeye sürülür. 15 veya 20 dakika sonra yağın üzerinden temiz bir bez ile fazlalıklarını almakta fayda vardır. Bu sayede yağ yüzeye eşit oranda dağılır ve işit oranda emilir.

Dolayısıyla tik yağı, sürüldüğü yüzeye tam olarak nüfuz eder. İkinci kat sürülecekse eğer ilk kat uygulama esnasında ilk katın fazla kalın olmaması gerekmektedir. Dokunma kuruması ortalama 20 °C sıcaklıkta ve yeterli hava akımı bulunan ortamlarda yaklaşık 4 saattir. İkinci katın uygulanması için hava şartlarına bağlı olmakla 12 ila 24 saat (Bir Gün) beklenir. Tik yağı uygulamasından sonra yüzeye vernik çekilmesine gerek yoktur.

Tik Yağı Uygulama Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

1.    Ürün uygulama öncesi ve kullanım sırasında karıştırılmalı.
2.    Uygulama yağmurlu havalarda, çok sıcak günlerde ve 4 °C altında olan durumlarda yapılmamalı.
3.    Uygulama öncesi yüzey mutlaka titiz bir şekilde temizlenmeli.
4.    Yüzeye zımparalama işlemi gerekiyorsa 150 - 180 numaralı zımpara kullanılmalı.
5.    Yeni ahşaplara uygulama yapılmadan önce yüzey mutlaka 150 - 180 numaralı zımpara ile zımparalanmalı.
6.    Uygulama sonrası tik yağı ambalajı dikkatli bir şekilde kapatılmalıdır.

Paspayı elemanı çeşitlerimizi görmek ve daha fazla bilgi almak için https://www.aetgrup.com/paspayi-elemanlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Tik Yağı Uygulama Miktarı

Uygulandığı ahşabın cinsine bağlı olmakla beraber düz yüzeyler ve tek kat uygulama için 1 litre Tik Yağı ile 18 ila 22 m² yüzey kaplamak mümkündür. 2,5 Litre tik yağı ile tek kat uygulama için yaklaşık 50 m² yüzey kaplanabilir. Fakat bu durumlar ahşabın cinsi ve emme özelliğine göre farklılık gösterebilir.

Tik Yağı Bakımı

Tik Yağının uygulandığı yüzeylerin bakımı, ahşabın cinsi ve ahşabın maruz kaldığı hava şartlarına göre düzenli olarak 1 ila 2 senede bir mutlaka yapılmalıdır.

Tik Yağı, Teak Oil, CLOU teak oil, Bezir yağı

Tik Yağı Depolama

Serin ve kuru ortamda muhafaza edilmelidir. Güneş ışığı, soğuk ve dondan korunmalıdır. Ürünü kullanıldıktan sonra ambalajın kapağı dikkatli bir şekilde, sıkıca kapatılarak muhafaza edilmelidir. Don olayına maruz kalmışsa tekrar çözülmesi için kesinlikle ateşe maruz bırakılmamalı ve oda sıcaklığındaki bir yerde kendiliğinden çözülmesi beklenmelidir. Ayrıca kullanımdan önce iyice karıştırılmalıdır.

Tik Yağı Renkleri

Tik yağı içine ASUSO Yağ ve Sıvı Waks Renklendirme Pigmentleri karıştırılması ile renklendirme yapılabilir.

Emniyet, Sağlık ve Çevre Bilgileri

Kullanma talimatlarına uyulduğu sürece, insan sağlığı için ciddi bir teh oluşturmaz. Kişisel sağlık tedbirlerinin uygulanması gerekli ve yeterlidir. YANICI özellikte bir yağdır. Uzun süreli temas halinde ciltte kuruluk ve çatlaklara sebep olabilir.

Maskesiz kullanım ve uzun süreli solunum, uyku hali ve baş dönmesine yol açabilir. Ateşten, ateş kaynaklarından ve elektrik panolarından uzak tutulması gerekir. Göz ile temasından kaçınılmalıdır. Yanlışlıkla içildiğinde alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden dolayı mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yağ ile kullanılmış bezlerin kendi kendine yanma tehsi olduğundan dolayı bu bezler su ile iyice temizlenmeli ve açık bir şekilde dış ortamda kurutulmalıdır. Tik Yağı atık yağ toplama noktasında biriktirilip, çevre yasalarına uygun şekilde imha edilmelidir.

Daha fazla bilgi almak için lütfen https://www.aetgrup.com/iletisim adresinden iletişime geçiniz.