Tünel kalıp yağı dolumu mavi varile yapılıyor.

Tünel kalıp yağı, son yıllarda depreme dayanıklılığı ve hızlı yapılandırılması nedeniyle inşaat sektöründe sıkça kullanılan tünel kalıp sistemi ve çeşitli kalıplarda kullanılan bir üründür. Betonun kalıptan ayrılmasını sağlar ve betona düzgün bir yüzey kazandırır. Tünel kalıp yağı nedir? Kullanım alanları ve şekilleri ile ilgili bilgileri sizler için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz.

Tünel Kalıp Yağı Nedir?

Tünel kalıp yağı gelişmiş teknolojilerde kalıp ile beton arasına uygulanan bir üründür. Çeşitli kalıplar için rahatlıkla kullanılır. Özel maddelerle geliştirilen tünel kalıp yağları sıcaklığa dayanıklıdır. Lekesiz bir yüzey sağlayan ürün, aynı zamanda betonun kalıptan kolayca ayrılmasını sağlayarak iş yükünü azaltır. Ayrıca özel karışımı sayesinde yüksek kaliteli kalıp yağlarından biri olarak kabuk edilir.Uygulaması basit olan tünel kalıp yağı betonun kalıba yerleştirilirken hava kabarcığı çıkarmasını kolaylaştırır. Böylece beton düzgün yüzeye sahip olur. Bununla birlikte kalıbın içinde kalıntı bırakmadığı için temizlenmesini kolaylaştırır.

Kaliteli beton nasıl yapılır? adlı yazımıza https://www.aetgrup.com/kaliteli-beton-nasil-yapilir sayfasından ulaşıp okuyabilirsiniz.

Metal parçaların paslanmasını önleyerek kullanım süresini uzatır. İşçilik önemli ölçüde azaldığı için maliyeti düşer.Tünel kalıp sistemleri inşaat süresini kısaltan, ekonomik, hızlı üretim sağlayan bir teknolojidir. Konforlu, güvenli ve depreme dayanıklı yapılar için tercih edilir. Kalıp aynı kalitede tekrar tekrar kullanılabildiği için maliyeti azaltır. Tünel kalıp sistemlerinde kalıp ile beton arasında kullanılan özel karışımlarla elde edilen tünel kalıp yağları başka kalıplarda da yüksek kalite için kullanılmaktadır.

Tünel Kalıp Yağları Kullanım Alanları Nerelerdir?

Tünel kalıp yağı kullanım alanları şu şekildedir:

• İnce ahşap tabakanın suya dayanıklı tutkal ile birleştirilen ve polimer ile kaplanarak üretilen plywood kalıplarda

• Çelikten ya da alüminyumdan üretilen çelik kalıp sistemleri uygulamalarında

• Çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastik olan polietilen maddesinden imal edilen plastik kalıplarda

• Ahşap malzemenin çelik ile birleştirilmesi ile oluşturulan ahşap kalıplarda

• Kalitesi ve hızı ile modern inşaat yöntemi olan tünel kalıp sistemlerinde

• Birbirine bağlı tuğla veya kiremit katmanlarından oluşan timbrel kalıp uygulamalarında

• Bitkisel kaynaklı kauçuk özelliği olan kalıplarda 

• Tüm kepenk ve kalıp çeşitlerinde.

Tünel Kalıp Yağları Kullanırken Bunlara Dikkat!

Tünal kalıp yağları kullanılan bir inşaat ve çalışması

Tünel kalıp yağı uygulanırken tünel, çelik, plywood, plastik gibi kalıpların yüzeylerinde herhangi bir atık olmamalıdır. Temiz kalıp yüzeylerinde daha önce uygulanmış bir ürünün kalıntısı olmamalıdır. 

Ürün uygulanırken ince tabaka halinde rulo, fırça ile ya da püskürtme tekniği kullanılabilir. Ayrıca malzemeyi kullanılırken yeterli miktar belirlenip ölçü aşılmamalıdır. Gereğinden fazla yağ kullanımı beton yüzeyinde lekeye neden olacağı için yeteri miktarda kullanılmalıdır. Kullanım miktarını ayarlamak için deneme yapılarak ideal miktar belirlenebilir. Tünel kalıp yağı kullanılmadan önce kalıp yüzeyi, demir, tahta, kar gibi kalıntılardan ve kimyasal atıklardan temizlenmelidir. 

Paspayı elemanı çeşitlerimizi görmek ve daha fazla bilgi almak için https://www.aetgrup.com/paspayi-elemanlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Tünel kalıp yağı yeni uygulanmış ise beton konulmadan önce yağmura maruz kalmamalıdır. İnce bir tabaka halinde yayılması sağlanmalı, yüzeyde birikmesine izin verilmemelidir. Tünel kalıp yağları kimyasal ürün olduğu için, vücudun hassas noktaları olan göz, ağız ve cilt gibi organlara temas etmemesine özen gösterilmelidir. Uygulama yapılırken koruyucu kıyafet olarak iş güvenlik montları, eldiven, gözlük kullanmak sağlık açısından faydalı olur. Uygulama yapılan alana gıda ürünü bulundurulmamalıdır.  Ateşten ve sigara gibi kıvılcım üretebilecek maddelerden uzak tutulmalıdır. Ürün çocukların ulaşabileceği ortamda olmamalıdır. Uygulama bittikten sonra alan havalandırılmalıdır. Kullanılmış yağlar bir noktada biriktirilmeli çevre yasasına uygun şekilde yok imha edilmelidir.

Tünel kalıp yağı, kalıp ve beton arasına ince bir tabaka şeklinde uygulanan yüksek kalitede bir üründür. Betonun kalıptan kolay bir şekilde ayrılmasını sağlar. Aynı zamanda betonun yüzeyini lekesiz ve düzgün hale getirir. Tünel kalıp sistemlerinde, ahşap, çelik, plywood, plastik ve timbrel kalıplarda kullanılır. Püskürtme şeklinde ya da fırça ile kalıba uygulanabilir. Her kimyasal üründe olduğu gibi koruyucu kıyafet ile uygulanmalı ve cilde ve gözlere temas ettirilmemelidir. Tünel kalıp yağı betona nüfuz etmediği için betonun sağlamlığını olumsuz etkilemez. Kalıbın kullanım ömrünü uzatır.

Yaygın şekilde talep edilen ve geniş bir kullanım alanı olan tünel kalıp yağları hakkında detaylı bilgi almak için hemen AET Grup ile iletişim kurabilirsiniz.