Yapı Kimyasalları

Yapı Kimyasalları Nedir

Yapı kimyasalları, yapı malzemelerini bir arada tutmak için, inşaat sırasında çimento, beton veya diğer yapı malzemeleri ile kullanılan kimyasal bileşiklerdir. 

Kimyasal bileşikler, işi hızlandırmak için devam eden inşaat projelerinde veya dayanıklılık kazandırmak ve yapıları güçlendirmek için yeni inşaat projelerinde kullanılabilir. Kimyasallar; işlenebilirliği artırmak, performansı etkilemek, işlevsellik eklemek ve bir yapının elemanlarını korumak için şantiyedeki çeşitli yapı malzemelerine eklenir.

Yapı kimyasallarının en önemli hammaddesi polimerlerdir, bu polimerler her yapının kimyasal bileşenlerinde bulunur ve yaygındır. Kimyasallar, katkı maddelerinden sızdırmazlık malzemelerine, zemin ve su geçirmez kimyasallara, derzlere, yapıların onarım veya bakımına yönelik kimyasallara kadar çeşitli yelpazede ürünlere sahiptir. 

Yapı Kimyasalları Çeşitleri 

1.     Beton Katkıları: Beton katkıları, belirli özellikleri değiştirmek için betona az miktarda eklenen suda çözünür kimyasaldır. İnşaat maliyetini azaltmaya yardımcı olur ve sertleşmiş betonun özelliklerini değiştirir.
2.     Su Yalıtım Kimyasalları: Bu tür yapı kimyasalları bir evde su kaçağı olduğunda kullanılır. Su yalıtım kimyasalları, suyun sızmasını ve dolayısıyla bileşene zarar vermesini önlemek için yapısal elemanlara uygulanır. Yapının sık sık su ile temas ettiği yerlerde yaygın olarak kullanılır.
3.     Döşeme Bileşenleri: Döşeme, evin sıcaklığını ve çekiciliğini arttırdığı için önemli bir bileşendir. Döşeme yapıştırıcıları kullanılarak çeşitli döşeme malzemeleri serilir. Döşeme bileşikleri ayrıca, fayans dikişlerini doldurmak ve ince bir görünüm sağlamak için kullanılan fayans derzlerini de içerir.
4.     Yapının Onarımı ve Rehabilitasyonu için Kimyasallar: Yapıların onarımı ve rehabilitasyonu için çeşitli yapı kimyasalları mevcuttur. Onarım çalışmaları için katkı maddeleri, bağlayıcı maddeler, korozyon önleyici kaplamalar, astarlar, korozyon önleyiciler ve harçlar kullanılır.
5.     Sızdırmazlık Malzemeleri ve Kalafatlar: Sızdırmazlık malzemeleri ve kalafatlar, bir sıvının veya gazın geçişini önlemek için bir yüzeyi veya açıklığı kapatır. Genellikle beton, alçıpan vb. malzemelerle sızdırmaz hale getirilmesi zor olan küçük açıklıkları kapatmak için kullanılır. Sızdırmazlık malzemeleri nem, oksijen, toz partikülleri vb. gibi dış etkenlere engel oluşturur.

Yapı Kimyasalları Fiyatları

Fiyatlarla ilgili bilgi almak için internet sitemizden veya telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. Ankara AET Grup İnşaat firmamızın sattığı yapı kimyasalları ürünlerinin alanındaki en kaliteli ürünler olduğunu bilmenizi isteriz.